Pomocníci do kuchyně, bez kterých se neobejdete

Všichni známe zdlouhavou přípravu jídla v kuchyni. Ale co když si ji můžete usnadnit a výrazně zrychlit? Pomocníci do kuchyně, na které nedáte dopustit. Jsou levní, rychlí, neztěžují si a nenechají vás zbytečně se trápit.

Kuchyňské mixéry

Mixér sestává ze skleněné nádoby, v jejíž základně jsou umístěny ocelové nože. Nože se nasazují na hřídel elektromotoru. Otáčivý pohyb nožů rozmělní ovoce, rozšlehá bramborovou kaši, přísady do omáček nebo namixuje alkoholické nápoje. Mixéry se prodávají jako samostatné spotřebiče nebo jako nástavce ke kuchyňským robotům.

Údržba mixéru

Příčinou zpomalení otáček mixéru může být nános usazeniny kolem nožů a hřídelky. Šňůru mixéru vytáhneme ze zásuvky, nádobu naplníme horkou vodou s přídavkem saponátového mycího prostředku na nádobí a motor mixéru spustíme na zhruba deset vteřin. Pak nečistotu necháme přes noc odmočit, načež nádobu propláchneme čistou vodou. Pokud problém nezmizí nebo mixér začne téci kolem hřídelky, vyměníme montážní jednotku nožů; není-li vyměnitelná, zakoupíme novou nádobu. Vzniku problému předcházíme důkladným vymytím nádobím po každém použití.

U některých mixérů lze nádobu před čištěním sejmout z hřídelky elektromotoru. V případě netěsnosti u dna nádoby zkontrolujeme pryžový těsnící kroužek. Je-li poškozený, vyměníme jej.

Kuchyňské roboty

Kuchyňské roboty představují nejvšestrannější kuchyňské přístroje, které šetří náš čas. Bývají vybaveny různými doplňky ke specializovaným úkonům, jako je krájení, řezání, plátkování, hnětení těsta a mixování.

Je nutno mít na paměti, že tyto přístroje pracují velmi rychle. K rozkrájení nebo rozmixování ovoce a zeleniny je zapínáme jen na okamžik, protože tyto potraviny rychle vodnatí. Maso by se mělo před zpracováním v robotu vychladit, aby se nerozmělnilo příliš.

Při přípravě složitějších pokrmů zpracováváme nejprve tužší přísady a postupně přidáváme měkké. Například křehké těsto se připravuje rozmixováním vychlazeného másla, margarínu nebo jiného tuku s ostatními přísadami. K nim pak přilijeme vodu a necháme směs hníst tak dlouho, až se těsto spojí do jednolité koule.

K přípravě polévek a kaší přilijeme k měkkým nebo vařeným přísadám 150 ml tekutiny a mixujeme 15-20 sekund.

Všechny součásti robota po použití umyjeme a osušíme. Postupujeme při tom podle instrukcí výrobce. Kovové nože jsou velmi ostré a měly by být uloženy v určených obalech.

Při používání robota se nožů nedotýkáme. Potraviny protlačujeme pomocí plastikového nástavce a nádobu otevíráme až po zastavení motoru. Při vylévání obsahu přidružujeme nože vařečkou, případně je před naklopením nádoby demontujeme.

Mikrovlnná trouba

Mikrovlnná trouba pracuje na principu vyzařování elektromagnetických vln o vysokém kmitočtu, které se odrážejí od jejích stěn. Voda obsažená v připravovaném jídle tyto vlny vstřebává a přeměňuje je v teplo.

Mikrovlnné trouby jsou oproti běžným typům nesrovnatelně rychlejší: například brambory ve slupce jsou v nich pečené během necelých deseti minut. Talíře a mísy se v mikrovlnné troubě nezahřejí (kromě trochy tepla předaného z jídla), protože neobsahují molekuly vody.

Některá jídla se ovšem do mikrovlnné trouby nehodí. Patří k nim sněhové pusinky, těstoviny a ovocné koláče.

Maso v mikrovlnné troubě nezhnědne a neudělá se na něm křupavá kůrka; je ovšem možné použít hnědicí mísy nebo klasické tepelné zdroje, kterými jsou některé mikrovlnné trouby vybavené a které můžeme na několik posledních minut zapnout, aby maso vypadalo podle našich představ. V mikrovlnné troubě také nepřipravujeme tužší maso, které potřebuje delší tepelnou úpravu.

Na druhou stranu pro rychlé vaření ve vodě (například přípravu zeleniny, ovoce nebo ryb) je mikrovlnná trouba výhodnější, protože potraviny si v ní zachovávají svoji strukturu a neztrácejí tolik živin.

Jak připravit jídlo v mikrovlnné troubě?

V mikrovlnné troubě můžeme vařit jídlo v nádobách, ve kterých je pak budeme podávat. Nesmějí to ovšem být nádoby kovové nebo s kovovou obrubou, protože při jejich použití by mohlo dojít k poškození elektrického zařízení trouby.

Aby jídlo (například zelenina nebo ryby) nevysychalo, zakryjeme ho během vaření speciální fólií do mikrovlnné trouby. Má-li být pokrm o něco křupavější, nezakrýváme ho. Při pečení nestejně velkých kousků masa zakryjeme tenčí místa na několik minut alobalem a zajistíme párátky – jinak by se tyto části upekly dřív než silnější kousky. Slupku brambor, rajčat a další zeleniny před pečením propícháme, aby je vnitřní tlak neroztrhl.

Jak dlouho se jednotlivé potraviny vaří, se dozvíme z přiloženého návodu. Některé mikrovlnné trouby jsou vybaveny zvláštními čidly, která před vařením ponoříme do jídla. Jakmile se jídlo prohřeje na potřebnou teplotu, čidla zareagují a troubu vypnou. Než jídlo podáváme, přesvědčíme se, jestli je opravdu prohřáté uvnitř.

Některé typy mikrovlnných trub jsou vybavené otočným diskem, který nádobou při pečení otáčí a zajišťuje tak rovnoměrné prohřátí jídla. Pokud ve vaší troubě toto vybavení chybí, čtyřikrát mísou nebo jinou nádobou při vaření pootočte. Guláše a podobná jídla můžeme místo toho čas od času promíchávat.

Rozmrazování a ohřívání jídel v mikrovlnné troubě

Mikrovlnná trouba je velice užitečná při rozmrazování a ohřívání potravin i hotových jídel. Například 1,4 kg masa můžeme rozmrazit za necelou půlhodinku a pokud se někdo zdrží na rodinný oběd, není nic lehčího než jeho porci rychle přihřát, aniž tím kvalita jídla utrpí.

Při rozmrazování vložíme jídlo na tři až čtyři minuty do mikrovlnné trouby a zase ho vyndáme. Pokud ho můžeme rozmíchat, pokusíme se jídlo vidličkou co nejvíc rozmělnit; jinak necháme nádobu několik minut stát a počkáme, až teplo pronikne z okrajů do vnitřku. Pak jídlo vrátíme na tři až čtyři minuty do trouby, vyndáme a buď rozmícháme nebo necháme stát. Stejný postup opakujeme tak dlouho, až se pokrm rovnoměrně rozmrazí. Je také možné nastavit nejnižší (rozmrazovací) teplotu a nechat jídlo v troubě tak dlouho, až se rozmrazí; bude to ovšem trvat o něco déle.

Při ohřívání porce připravené na talíři rozložíme jídlo, které se prohřívá déle (například brambory) po okrajích talíře, kde je účinnost mikrovln největší.

Mlýnky na potraviny

V mlýnku na potraviny se potraviny zároveň rozmělňují a procezují. Když otáčíme klikou mlýnku, otáčí se uvnitř šroub a posunuje potravinu k děrovanému kovovému kotouči připomínajícímu struhadlo.

Mlýnek na potraviny má oproti mixéru nebo kuchyňským robotům několik výhod. Při přípravě takových pokrmů, jako jsou například paštiky, lze u potravinových mlýnků volit, jakou budou mít strukturu. Stačí si jen vybrat mezi jemným, středním nebo hrubým kotoučem. Polévky a omáčky jsou méně vodnaté, protože jednotlivé složky nejsou úplně rozmělněny. Potravinový mlýnek je také ideální na přípravu dětské stravy, protože odstraňuje slupky, dřeň a jadérka.

Po použití vždy mlýnek rozmontujeme a jednotlivé části důkladně umyjeme saponátem a teplou vodou, abychom odstranili částečky potravin uvízlé ve štěrbinách a pasírovacích otvorech.