Malý rádce při výběru povlečení

I když se to může zdát jako banalita, vybrat správné povlečení je tak trochu věda. A protože v něm ročně strávíme zachumlaní několik tisíc hodin, určitě se vyplatí výběr nepodcenit a věnovat mu trochu času. Odměnou nám bude nejenom líbivý kousek, který bude ladit s interiérem našemu bytu, ale především příjemný materiál, ve kterém se budeme cítit dobře a který nebude narušovat náš poklidný spánek.

Materiál pro zimomřivé i horkokrevné

Právě materiál, ze kterého je povlečení ušito, má ten největší podíl na tom, jak se v něm budeme cítit. Volíme jej v závislosti na ročním období a také nás samotných – někdo má rád dotek chladivé látky, jiný vyhledává spíše hřejivé povlečení, ve kterém mu nikdy nebude zima.

Vůbec nejrozšířenějším a nejvyhledávanějším materiálem je bavlna, která je dá se říci univerzální volbou pro všechny, má schopnost dobře pohlcovat vlhkost a je prodyšná. Z bavlněné příze je také krep s drobným plastickým vzorem, jehož hlavní výhodou je nemačkavost, proto se nemusí vůbec žehlit. Pokud chceme něco extra, můžeme sáhnout po saténu, je to velmi jemná bavlněná tkanina, která na omak a také svým samotným vzhledem působí luxusním dojmem. Je spíše chladivá, a proto ideální do tropických letních nocí. Do prestižní kategorie se řadí i damaškové povlečení, které je ušito z té vůbec nejkvalitnější bavlny, je velmi hebké a často zdobené jemnými vytkanými vzory. Vysoká jakost zaručuje jeho dlouhou životnost. Pro zimomřivé jedince je vhodný příjemně hřejivý flanel a jeho varianta mikroflanel. Dokonce i v mrazivých dnech zahřeje chlupatý a teplý mikroplyš. Oblíbené je povlečení z mikrovlákna, to je totiž nejenom hřejivé, ale zároveň velmi rychle schne a je vhodné i pro alergiky.

V souvislosti s materiálem je třeba zmínit gramáž, která zjednodušeně udává hustotu tkaní, do jisté míry tak odráží kvalitu látky. Příliš řídce tkaná látka pravděpodobně nevydrží příliš mnoho praní. A právě náročnost údržby je jedním s faktorů, na které je dobré brát při výběru povlečení ohled – pokud trávíme mnoho času v práci a nechce se nám trávit vzácný volný čas nad žehlicím prknem, určitě je tou správnou volnou materiál, který se nemačká a žehlit se nemusí.

Také ostatní parametry jsou důležité

Kromě samotného materiálu bychom měli znát rozměry naší přikrývky a polštáře. Jen v tom případě budeme schopni vybrat odpovídající velikost, v příliš velkém povlečení oproti peřině by se nám totiž spalo velmi špatně. Nejběžnější rozměry polštáře jsou 70 x 90 cm a přikrývky 140 x 200 cm. Zvláštním typem je francouzské povlečení, které se skládá ze dvou povlaků na polštář, ale pouze jediného velkého povlaku na přikrývku (nejčastěji o rozměrech 200 x 220 cm), je určené pro manželské postele, kde pár sdílí pouze jednu přikrývku dohromady.

Kromě tradičního zapínání na knoflíky je možné v současnosti běžně koupit i variantu se zapínáním na zip. Je to pohodlné, rychlé a praktické. Zatímco ale utržený knoflík většina z nás přišít zvládne, pokud se pokazí zip, často pro nás není oprava již tak jednoduchá.

Tou poslední a nejpříjemnější vlastností, na kterou se při výběru ohlížíme, je samotný vzhled povlečení, zejména jeho barevný odstín a vzor. Zde již záleží především na našem vkusu a na tom, jak máme sladěný samotný interiér. Snad lze jen poznamenat, že oranžová barva působí vesele a hravě, zelená má příznivě uklidňující vliv, naopak červená vyvolává vášeň a emoce. Dnes jsou populární i tzv. 3D tisky, jsou většinou velmi výrazné a vyznačují se živým a nepřehlédnutelným designem.