Kuchyň podle Feng Shui

Architekti, kteří se zabývají moderní architekturou, věří, že starodávné východní umění Feng Shui ovlivňuje vaši prosperitu a zdraví. Koneckonců není divu, design kuchyně je velmi důležitý, protože se pojí s vařením, péčí a zdravím. Feng Shui neboli dobrá energie chi, je nejvíce vyhledávaným designem v architektonické praxi. Pojďme se tedy společně podívat na některé základní nápady Feng Shui a aplikovat jej na moderní design kuchyně.

Umístění kuchyně

Pokud stavíte nový dům, zajisté přemýšlíte o tom, kam byste měli umístit kuchyň. Do jaké části domu, nebo na kterou stranu ji nasměrovat. Ne vždy je možné toto rozhodnutí zrealizovat, ale pokud pracujete s novou stavbou nebo chystáte rozsáhlou rekonstrukci, ideálně vaši kuchyni umístěte do zadní části domu, nebo alespoň za středovou část domu. V každém případě je lepší, pokud kuchyň neuvidíte ihned po vstupu do domu. Ale pokud je vaše kuchyň v přední části domu, nedělejte si starosti. I tak dokážete vytvořit prostředí podle Feng Shui. Buďte kreativní a použijte jednoduché řešení například lamelové dveře, nebo oku-lahodící obraz či květiny, aby strávníci neopouštěli jídelní kout bezprostředně po jídle.

Rozložení kuchyně

Je důležité, aby kuchař od sporáku viděl celou kuchyň a vchodové dveře, aniž by musel otáčet celé tělo. Postavení takto uvedené kuchyně může být někdy náročná. Jestliže tuto možnost nemáte, zkuste na zeď nad kamna použít nějaké lesklé desky z dekorativního hliníku či zrcadlo, které vám bude odrážet světlo, a vy uvidíte vše kolem vás. Tato reflexní plocha může mít jakoukoli velikost. Pro účinnější řešení zvažte instalaci ostrůvku, ve kterém bude zabudovaný vařič. Umístěním sporáku do centrálního místa umožňuje vidět celou místnost i dveře, bez natáčení těla. Kromě výhod Feng Shui, je ostrůvek velmi praktický.

V trojúhelníku

Podle kouče Marelana Toole, je dokonalý design kuchyně podle Feng Shui založen na tradičním trojúhelníku, s dřezem, lednicí, sporákem. Tyto kuchyňské spotřebiče by měly tvořit tvar trojúhelníku, tudíž nejlepší vzdálenost mezi nimi by měla být 1,5 – 2 metry. Tento prostor mezi jednotlivými přístroji dodržují základní princip Feng Shui. Nezapomínejte oddělit sporák od lednice, myčky na nádobí a dřez.

Osvětlení

Kuchyně by neměla být osvětlena zářivkami a to z důvodu neustálého blikání, které má negativní vliv na oči a nervový systém člověka. Také popřemýšlejte o fluorescenčním osvětlení, které může způsobit hypertenzi a bolesti hlavy. Fluorescenční světlo je nejčastěji používané, protože poskytuje jasné světlo za velmi příznivou cenu. Světlo ve vaší kuchyni ovlivňuje z nemalé části energii. Pokud se rozhodnete pro tento typ osvětlení, použijte žárovky s plným spektrem.

Mikrovlnná trouba

Kuchyně podle Feng Shui by neměla mít ve své výbavě mikrovlnou troubu. Jde o to, že bychom měli zpomalit a více si uvědomovat každou chvíli a činnost, kterou právě vykonáváme. Rychlý ohřev v mikrovlnné troubě je pohodlný, ale nemusí být pro naše zdraví přínosný. Je zřejmé, že každý domov bude muset najít určitou rovnováhu mezi moderními spotřebiči a nerušenou energií chi (čchi).

Harmonie rovná se trendy design

Feng Shui není jen o tom, že má být místnost zařízena v přírodním stylu, ba naopak Feng Shui lze použít s jakýmkoli disegnovým vybavením. Nejoblíbenějšími a nejpoužívanějšími jsou moderní kovové vzhledy, plné barev, ale také komody a skříňky z masivního dřeva na nohou. Každý takový kousek nábytku se dá efektivně propojit s Feng Shui, aby se v kuchyni vytvořilo funkční chi.

Závěrem

Vždy udržujte pořádek. Tak jako všechny místnosti v domě či bytě, by kuchyně měla být stejně čistá. Vytvoření šťastné a harmonické kuchyně nebude nic složitého. Ne nadarmo se říká, že kuchyně je srdcem domova.