Jak správně vybrat kávovar do domácnosti

Nebaví Vás už připravovat obyčejnou kávu a uvažujete o koupi kávovaru? Poradíme Vám, jak správně vybrat vhodný kávovar do Vaší domácnosti! Na výběr jsou dva typy kávovarů. Prvním z nich jsou kapslové systémy, obsluha kávovaru je jednoduchá a kávu připravíte jedním stiskem tlačítka. Nebo by jste dali raději přednost přípravě kávy ze zrnek? Pak je vhodný způsob zvolit espresso přístroj.

Kapslové systémy

Nescafé Dolce Gusto – Na výběr je celá řada nápojů, od kávy až po horkou čokoládu nebo ledové čaje. Obsluha je velice jednoduchá a kávu připravíte jedním pohybem páky. Doporučujeme vybrat automatický kávovar, u kterého si přednastavíte velikost hrnku a studenou / horkou vodu. Vložíte do kávovaru kapsli a necháte protéct vodou, káva se připraví pod tlakem 15 barů. Výsledkem bude lahodné espresso, lungo, latté macchiato, capuccino nebo klasická silná káva. Dolce Gusto je jedničkou na českém trhu z kapslových systémů.

Bosch Tassimo – Kávovar je zpracovaný na stejný způsob jako Dolce Gusto, vyniká skvělým designovým řešením, jen s tím rozdílem, že připravuje kávu značky Jacobs. Připravuje velice chutné nápoje a na výběr máte opravdu širokou nabídku kapslí.

DeLonghi Nespresso – Jedná se o velice kvalitní kávovar, dostupnost kapslí je ovšem už o něco horší. Doporučujeme pro pravé milovníky kávy.

Tchibo Cafissimo – Jediná značka na trhu z kapslových systémů má nejmenší nabídku kapslí. Pokud tedy nevlastníte ten nejdražší kávovar, tak si připravíte pouze černou kávu. Káva je velice chutná, ale pokud chcete připravovat nápoje jako jsou latté macchiato nebo capuccino, tak musíte za kávovar značně připlatit, aby součástí kávovaru byl právě zásobník mléka.

Kapslové systémy nabízejí kávovary za velice nízkou cenu. Ovšem kapsle už jsou drahé a jedna káva Vás vyjde minimálně na 8,-Kč a více. Pokud tedy kávovar budete používat každý den, tak se Vám provoz výrazně prodraží než u zrnkových kávovarů. Kávovar je také potřeba minimálně jednou za měsíc odvápnit.

Espresso přístroje

Nyní Vám řekneme, co by takový správný espresso přístroj měl všechno mít a na co si dát pozor při koupi zrnkového kávovaru.

Přístroj by měl být plně automatický, tlak čerpadla minimálně 15 barů a více. Displej by měl být multifunkční, aby se Vám kávovar dobře obsluhoval. Měla by být možnost nastavení síly kávy a jejího aroma. Dále musí jít nastavit teplota vody. Na mlýnek zrnkové kávy si musíte dát veliký pozor, pokud kávovar budete kupovat. Mlýnek musí mít kvalitní čepel a musí být dostatečně rychlý při mletí kávy. Protože se často u těchto espresso přístrojů stává, že se mlýnek zasekne nebo úplně pokazí. Také by u mlýnku měla být možnost nastavení hrubosti namletí. Káva tedy může být namletá jemně nebo právě naopak hrubě. Pokud to s espresso přístrojem myslíte skutečně vážně, tak se Vám jistě bude hodit možnost připravovat dvě espressa zároveň. Dejte také pozor na to, aby byl espresso přístroj skutečně plně automatický a měl program pro čištění kávovaru. Doporučejeme vybrat espresso přístroj v cenové kategorii od 10 000,-Kč až 30 000,-Kč.

Závěrem

Ať už se rozhodnete pro kapslový systém nebo espresso přístroj, tak určitě budete s kávovarem spokojeni. Záleží také na tom, kolik do kávovaru chcete investovat. Pokud zrovna nemáte mnoho peněz, tak určitě oceníte kapslový systém. V případě, že chcete investovat více, tak se určitě rozhodněte pro espresso přístroj. Životnost má takový kávovar velice dlouhou a za pár měsíců se Vám investice do přístroje vrátí, protože zrnková káva je levná a přitom vysoce kvalitní.