Azorela ‒ skalnička tak hustá „že by se dala krájet“

Azorela třídílná (Azorella trifurcata) je oblíbená zahradní květina se zvláštními lístky, které na dotek málem nepřipomínají živý organismus, ale spíše uměle vyrobený předmět. Patří mezi rostliny miříkovité (Apiaceae), vzhledem se však od svých sourozenců ze stejné čeledi velmi odlišuje (k miříkovitým patří třeba mrkev).

Původním domovem těchto stálezelených trvalek (na světě jich roste kolem 40 druhů) je Jižní Amerika a Nový Zéland. Tam obrůstají štěrkovité svahy horských masívů. Dorůstají do výšky maximálně 5 až 10 cm a tvoří kompaktní, husté, rozrůstající se polštáře.

Azorela třídílná kvete koncem května až do července nenápadnými žlutozelenými nebo žlutými kvítky. Právě žluté květy tvoří půvabný kontrast s tmavě zeleným trsem listů. Lístky jsou tuhé, jehličkovité a zubovitě dělené. Údajně připomínají „kachní nohu“. Každá část lístku je zakončená ostrou špičkou.

Azorela na zahrádce

Hustým kompaktním bochánkem půdopokryvné trvalky nemá šanci prorůst téměř žádný plevel. Hodí se do všech míst, která nevypadají esteticky, a proto je třeba je zakrýt. Polštáře mohou růst solitérně, ale i vyplňovat místa mezi kameny, krášlit skalky a kamenné zídky. Vyjímat se bude i ve venkovních květináčích a kamenných korýtkách jako doplněk dalších trvalek. Oblíbená je i při zakládání zahrad v japonském stylu. Do spár kamenných chodníčků se nehodí, protože sešlapávání jí škodí.

Minimální péče

Azorelám svědčí slunce, ve stínu se jejich růst zpomaluje. Půda by měla být dobře propustná, nepříliš zásaditá (na vápencích prospívat nebudou) a obsahovat aspoň trochu humusu. Množit je lze ze semínek nebo vegetativně rozdělením jednotlivých trsů (ideálně časně na jaře). Přestože jsou mrazuvzdorné (přežijí i teploty kolem -20 °C), je dobré je na zimu překrýt chvojím. Špatně snáší silné podzimní deště a při nedostatku živin mají lístky tendenci žloutnout.

V zahradnictvích lze sehnat tyto kultivary:

Nana“: pouze 5 cm vysoká azorela

Minima“: jen o trochu vyšší kultivar s listy leskle zelené barvy

Dalším druhem, který lze v obchodech nalézt je Azorella filamentosa. Nároky má podobné jako Azorella trifurcata, pouze potřebuje mírně vlhčí prostředí.

Aromatické azorely se používaly v tradiční jihoamerické medicíně a jejich vysušené trsy sloužily také jako palivo. Výhřevnost byla srovnatelná s rašelinou. Azorely jsou oblíbené i v architektuře ‒ bývají součástí zelených střešních zahrad.