8 tipů, jak byt udělat levně útulnějším

Máte nově v pronájmu byt a stále přemýšlíte nad tím, jak jej zútulnit? Na tyto věci si nemusíte platit drahého designera, či do dekorací investovat velké peníze. Stačí pouze troška fantazie a chuti pro změnu. Nezapomínejme na to, že v jednoduchosti je síla, proto si zároveň dejte pozor na to, aby Váš byt nevypadal příliš přeplácaně. Pokud chcete opravdu originální a levné dekorace, či nábytek, zkuste také navštívit různé bazary, ve kterých můžete najít krásné kousky.

Květiny

Květiny jsou skvělým prvkem, díky kterému si zútulníte prostředí Vašeho bytu. Nejlepší variantou jsou samozřejmě živé květiny, které na Vás mohou působit uklidňujícím dojmem díky jejich zelené barvě. Mimo to mají také daleko více výhod, jako například to, že některé rostliny dokážou zmírnit dopady elektronegativních vibrací z elektrických přístrojů. Pokud nejste zrovna velký pěstitel, využijte umělých rostlin, které mohou vypadat velmi reálně a vkusně. Jejich největším bonusem je samozřejmě to, že nepotřebují žádnou péči. Jestliže chcete Váš byt rozzářit okamžitě, tak si kupte květiny řezané. Stačí je pouze dát do vázy na viditelném místě a Váš byt bude hned vypadat daleko zářivěji!

Světýlka a svíčky 

Pokud máte doma světýlka na Vánoční stromeček, nebojte se je vytáhnout i během roku! Můžete je rozmístit všude po bytě a uvidíte, že při jejich zapnutí vytvoříte hned skvělou atmosféru. Svíčky Vám nabízí krásné teplé světlo, které Váš byt také dokáže krásně zútulnit. Svíček na trhu dneska seženete opravdu velké množství, od těch nejlevnějších za pár korun, po ty, které Vás můžou stát i několik stovek. Rozdíl mezi nimi je většinou v intenzitě vůně, či v délce hoření. Pokud svíčky neradi zapalujete, stačí je použít pouze jako dekoraci.

Obrazy

Jistě víte, že holé stěny nejsou příliš útulné. Stačí si ale za pár korun nakoupit rámečky, přidat do nich Vaše oblíbené fotografie a rázem budete mít dekoraci i vzpomínku v jednom. Další variantou je vytisknout si nějaké pěkné obrázky, plakáty Vašich oblíbených kapel, či fotografie míst, kam byste se chtěli podívat a nalepit je na zeď pomocí obyčejné izolepy. Nebude to stát skoro nic, ale efekt to udělá opravdu velký. Další možností je třeba nástěnka vizí, na kterou si můžete přidělat Vaše plány a cíle.

Polštářky a deky 

Různé textilie, jako například deky, či polštáře, nemusíte využívat pouze při spaní. Deky a polštáře rozmístěte po sedačce, křeslech, či posteli a uvidíte, že Váš byt bude vypadat hned útulněji! Můžete využít různých vzorů a barev potahů, jen nezapomínejte na to, aby byl Váš výběr stále vkusný. Deky položte na gauč a Vaše pohovka bude hned vypadat daleko pohodlněji a útulněji. Velmi oblíbené s tylové jsou deky, které jsou pleteny hrubým vzorem.

Koberečky 

Holé podlahy nikdy nebudou působit příliš útulným dojmem. Koberečky jsou právě proto výbornou volbou. Nemusíte si kupovat koberec, kterým pokryjete celou podlahu, ale velkou službu Vám udělá i malý běhoun, který umístíte například pod konferenční stolek. Velmi oblíbené jsou zejména koberce s vysokým chlupem, o které je sice náročnější se postarat, ale jejich vzhled za to opravdu stojí.

Závěsy a záclony

Jestliže chcete mít opravdu útulný byt, nebojte se pořídit si záclony a závěsy. Nejenom, že v noci zabráníte nepříjemnému světlu z venkovního osvětlení, ale Váš byt bude najednou daleko více skrytý před okolním světem. Při volbě závěsů vybírejte zejména zemité tóny, které vypadají obzvlášť útulně.

Knihy

Pokud jste vášnivým čtenářem, nebojte se a vystavte všechny Vaše knihy na údiv světu. Srovnejte si je do polic, do otevřené knihovny, či si je položte na konferenční stolek. Možností, jak knihy za účelem dekorací využít, je hned několik. Nejenom, že Vaše domácnost bude vypadat útulněji, ale také velice intelektuálně! Známé pořekadlo vypráví, že nemáte soudit knihu podle obalu, ale v tomto případě se nebojte to udělat. Při výběru knih do polic vybírejte ty, které mají přitažlivý obal a budou lichotit Vašemu oku. 

Police

Jestliže máte stále problém s prázdnými stěnami, police pro Vás budou výbornou volbou. Můžete je po zdech rozmístit tak, jak budete sami chtít. To samé platí o tom, co si na police vystavíte. Ať už půjde o drobné dekorace, knihy, či rámečky s fotografiemi, Vašemu bytu to rozhodně prospěje. Další podobnou variantou jsou celé regály, které mohou posloužit také jako výborný úložný prostor.