Miluj a buď milován

Láska je široký pojem. Pro někoho to slovo znamená bolest a utrpení, pro někoho krásu a pohodu. Někdo ji považuje za vymyšlenou pohádku, jiní zase za nezbytnou součást života, bez které neumí žít.

Mezilidské vztahy

Každý z nás nejspíše prošel více, či méně vztahy. Někomu se vztahy ,,opakují“ a zažívají stále ty samé neshody, pro někoho je každý nový vztah něčím originálním a novým. Všichni se ale shodneme, že to občas není jednoduché a ať už chceme, nebo ne, musí vztahům čelit každý z nás.

Když překročíte bludný kořen

Nejčastější variantou asi vůbec, která doprovází většinu lidí, jsou ,,opakované“ vztahy. Na první pohled, když hodnotíme své vztahy a to, jak dopadly, máme pocit, že každý vztah byl jiný a něčím originální, či důvody k ukončení byly odlišné. Pokud se ale na své vztahy zaměříte lépe a mrknete na ně okem Sherlocka Holmese, zjistíte, že se často pohybujete v nekonečné smyčce. Ty vztahy mají něco společného – vás. Ať už tomu věříte, či ne, různí lidé jsou k vám přitahováni z různých důvodů.

Příklady:

Jste plní energie, sil a štěstí:

V dobrém případě k sobě přitáhnete člověka, který je stejně vyrovnaný jako vy, veselý a šťastný a hledá někoho, s kým to sdílet. Takový vztah, dvou emočně vyrovnaných lidí, pak může být i vztahem na celý život.

V horším případě k sobě přitáhnete člověka, který potřebuje rozveselit, podpořit a pravděpodobně časem, až z vás vysaje všechnu pozitivní energii, vztah skončí a on vesele půjde dál, zatímco z vás, jako z kdysi sebejisté osobnosti, zůstane jen schránka bez špetky naděje a radosti.

Také se ale může stát, že potkáte první variantu partnera a přemění se ve druhou, či opačně. Jakto?

Je to i vámi. Jak už jsem zmiňovala, všichni vaši partneři, ať byli třeba povahově od sebe rozdílní, mají jednu společnou ,,věc“ a to vás. I když to nechceme ani slyšet, nebo říkáme, že to neděláme, nevědomky ( někteří úmyslně) měníme své partnery k obrazu svému. Pokud ale narazíme a partnerovi se to nelíbí, nastává právě ta proměna ze šťastného na vysavače energie, nebo opačně ( ale to je jen málokdy, vysavači energie se stávají šťastnými, až když si proměníte role a ještě mají tu drzost říci, jak jste se změnili potom, co jste jim dali vše).

Jak z kruhu ven?

Láska je spontánní věc, přichází sama, zamilujeme se, nepřemýšlíme nad ní a vše klape. S odchodem počáteční zamilovanosti však nastupuje rozum a my začínáme přemýšlet. Jakmile nás pak partner jednou zklame, nebo nám ublíží, nastupuje nám do hlavy přímo ,,armáda spásy“ z minulosti, nebo-li vzpomínky na špatné zkušenosti, které se nás snaží zachránit a varovat. Často ale vidíme ty nejhorší scénáře zcela bezdůvodně a katastrofický konec všeho krásného je na světě. Začněte se bát, podezřívat, přemýšlet a přestáváte býti šťastní. Není to ale jenom na vás! Ve vztahu jsou vždy dva. Pokud si o všem dokážete s partnerem promluvit v klidu, bez toho, aniž by se někdo urazil, určitě to vyřešíte. Pokud to tak není a partner je uražený a nepodpoří vás, či neutiší vaše ,,představy“, že se něco děje, často ze zkušeností mnoha lidí se opravdu něco děje. Přeci jenom pokud vás zklamal a dal vám důvod k po chybám, je na místě aby měl důvod vám vrátit jistotu a spokojenost – vy jste jeho důvodem.

Miluj a buď milován 

Nejkrásnější varianta vztahu je pak asi ta, kdy milujeme a láska se nám vrací. Často lásku sami dusíme, trýzníme a zabíjíme tím, že příliš mnoho očekáváme. Známe to z filmů – večeře, dary, překvapení, romantické výlety apod. To očekává snad každá žena. Na oplátku ženy překvapují své může spodním prádýlkem, skvělou domácí kuchyní apod. Pokud však tyto věci jaksi chybí, jsme zklamání. Avšak chytří lidé vědí o lásce dvě věci, které když si je zapamatujeme, nám usnadní život.

1. Neočekávejte nic, co není pro vašeho partnera vlastním.

Jednoduše řečeno, pokud víte, že váš chlap není typ, který vás bude vodit do restaurací na večeře, neznamená to, že vás nemiluje. Milovat znamená brát člověka takového, jaký je. Budete-li si vědomi toho, s kým žijete a jaký je a přijmete-li tento fakt, nebudete očekávat neočekávané.

2. Komunikace !!!

Už jsme si řekli, že měnit někoho nemá smysl, je to jako tlouci se hlavou o zeď a snažit se v ní udělat díru. Pokud ale mluvíte o svých přáních, potřebách, představách a snech, může na to partner přijít sám. V opačném případě není ostuda, říci partnerovi na rovinu, že si přejeme, aby nás vzal na večeři, nebo tak. To hlavně my ženy jsme expertky na to, že čekáme, až se toho partner dovtípí sám. Člověk by se taky nemusel dočkat.

3. Mějte oči otevřené

A konečně třetí bod a asi ten nejdůležitější – mějte oči otevřené. Nebo-li všimněte si někdy maličkostí, co pro vás partner dělá denně. Přinese vám vodu, když máte žízeň, objeme vás jen tak, pochválí vás, že dobře vypadáte, pustí vás si sednout, je-li někde jen jedno místo k sezení… atd. To jsou malé důkazy lásky každý den, které tvoří tu největší část celku z vašeho vztahu.

Přeji vám, ať jste šťastní a najdete, co hledáte. Zkoušejte to znova a znova, protože je krásné, když to konečně najdete a víte, že to má smysl.

Lucie Holásková