HENNA aneb Staň se zrzkou!

Dnešní doba je nakloněna budování vlastní originální image. Možná proto se v ulicích začínáme více setkávat s dívkami, které na vlasech nosí výraznější barvy. Červenou, odstíny růžové, zrzaté a někdy i odvážnější modrou či fialovou. Já se pyšním dlouhými, zrzatými vlasy, kterých dociluji pomocí henny a právě tento „zázrak“ vám chci přiblížit v tomto článku.

Henovník bílý, český též henna bílá je vysoká kvetoucí rostlina, kterou bychom našli v Africe, jižní Asii a severní oceanii. Nebudu vás však zahlcovat informacemi z botaniky. Důležité jsou její listy, které se suší a následně drtí a vznikne z toho hnědočervený či zelený prášek, který obsahuje velké množství červených pigmentů a pro barvení vlasů vlastně nic speciálního, kromě tohoto prášku nepotřebujeme.

Existuje několik informací, se kterými by se bylo dobré seznámit ještě před barvením. Henna, každý váš vlas jakoby obalí a vznikne na vašich vlasech tenká vrstva. Tím chrání vlasy a proto rychleji rostou, tolik se nemastí a výrazně se zlepší jejich kvalita. To je rozhodně oproti chemickým barvám obsahujícím peroxid velká výhoda. Nicméně, má to i stinnou stránku. Díky tomuto obalu na vlasech je velmi těžké hennu z vlasů dostat. Kromě „drastických“ způsobů (např:. polévání vlasů alkoholem) je už jen málo možností jak se jí zbavit. Nejspolehlivější je nechat vlasy odrůst, ale to je běh na dlouhou trať. Pokud jste se s hennou setkali poprvé, jistě vás napadá otázka: Proč to nepřebarvit silnou chemickou barvou? Odpověď je jednoduchá. Prostě to nejde, pokud nechcete, aby vaše vlasy nabraly zelených tónů. Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou bych měla zmínit je fakt, že nikdy nebudete mít vlasy po barvení takové, jako modelky na krabičkách. Záleží na vaší přirozené barvě vlasů. To znamená, že brunetkám to hodí do vlasů třeba jen takové červené odlesky a blondýnkám z toho může vyjít opravdu křiklavá měděná. Pokud vás nic z toho neodradilo a chcete se stát zrzkou na delší dobu, musíte počítat s tím, že henna je časově náročná a barvení je záležitost několika hodin.

Hennu si můžete koupit v drogeriích, ale ta po většinou není tak kvalitní. Proto doporučuji zapátrat v různých bio obchodech nebo na internetu. Osobně mám nejlepší zkušenost s egyptskou hennou. Dál bych vám, milé dámy, doporučila, abyste si uvařili kávu a psychicky se připravily na uklízení. Ano, manipulace s barvící směsí dělá opravdu nepořádek. Pokud jste se odhodlali začít, je na čase se převléct do oblečení, které je odsouzeno ke zničení. Následuje příprava barvící směsi. Je na stovku způsobu, jak hennu připravit. Zalití henny chladnější vodou má větší regenerační účinky na vlasy, oproti tomu horká voda se postará o zářivou barvu. Každá slečna si asi musí najít svoji vlastní recepturu, která jí bude vyhovovat. Já přibližně 150 gramů henny zaliji horkým černým čajem a vytvořím hustou kaši. Po přidání olivového oleje misku přikryji potravinářskou folii a nechám hodinu odstát.

Barvení má pro mě jedno veliké úskalí. Směs mi hrozně páchne, ale po pár minutách si vždy zvyknu. Pokud jste na vůně opravdu hodně citlivé, zvažte jestli vydržíte mít na hlavě takto silně aromatickou hmotu. Samotné nanášení už se od chemických barev moc neliší. Začíná se u kořínků, pokračuje ke konečkům. Ovšem doporučuji barvit se v místnosti, kde se snadno zamete a raději pod sebe položte i nějaký igelit. Henna hodně barví a jak usychá na hlavě, tak mi přijde, že drobí. Když máte všechny vlasy nabarvené, je čas je zakrýt igelitem. Možné je použití potravinářské folie nebo koupací čepice. Zde se fantazii meze nekladou. Můžete použít prakticky vše, co udrží hennu v teple a vydržíte to mít na hlavě několik hodin. Přesný čas není vymezen. Čím delší působení, tím sytější barevný odstín a větší regenerace. Jednoduchá rovnice.

Až se rozhodnete hennu z vlasů vymýt, věnujte tomu hodně času. Nejlepší by bylo mýt vlasy pouze vodou, ale to jde hodně špatně. Můžete použít trošku kondicionéru a nebo přírodní šampón. Já jsem hodně zbrklý člověk a stává se mi, že si z vlasů nevymyji všechna malá zrníčka henny. Pak mě pokožka hlavy  svědí a hlavně při každém kontaktu s vlasy se z hlavy začne sypat černý prášek. A o to žádná z nás rozhodně nestojí.

Věřím, že po použití této přírodní barvy si leckterá z vás hennu oblíbí stejně jako já. Osobně jsem si hennu přímo zamilovala a myslím, že i moje vlasy jsou vděčné za to, že je netrápím barvami s obsahem peroxidu.