Vyrábíme s dětmi: Originální obraz s rostlinami z výletu (obrazový průvodce)

Tato aktivita je vhodná pro děti od 3,5 let. Čím je dítě starší, tím více ji ocení. Nejvíce asi zaujme předškoláky a malé školáky. Společnou tvorbou budete dítko rozvíjet a k tomu neotřelým způsobem uchováte vzpomínky na pěkný výlet.

Až společně vyrazíte někam do přírody, požádejte dítě, aby nasbíralo několik rostlinek a listů ze stromů. Stačí ty, které jej nějak zaujmou. Pokud poznáte jejich názvy a sdělíte mu je, tím lépe. Pokud ne, máte doma příležitost květiny a stromy vyhledat v atlase nebo na internetu a naučit se je poznávat.

Co budete potřebovat? Bílý tvrdý papír, průsvitnou izolepu, pastelky a propisku.

Krok 1:

Sbírejte rostliny a listy, vyhněte se těm chráněným. Listy ze stromů a keřů vezměte i s krátkou větvičkou. Ta bude později představovat kmen stromu.

Krok 2:

Doma nasbírané poklady oklepejte do vany, případně je umyjte, abyste se zbavili pylového nánosu a nežádoucích návštěvníků v podobě drobných broučků, pavoučků a mšic.

Krok 3:

Požádejte dítě, ať na papír nakreslí krajinu, kde rostlinky sbíralo. Nemusí to být žádné umělecké dílo. Úplně postačí náznak louky, kopečku, říčky, nebe, sluníčko. Květiny a stromy doplníte potom vlastní. Pokud je dítě ještě malé a kreslit příliš neumí, sedněte si vedle něj a kreslete spolu. Anebo si vezměte vlastní papír a malujte na něj vy. Poté požádejte potomka, aby se pokusil krajinku překreslit vlastním způsobem.

Pozn.: Dbejte na to, aby dítě kreslilo správnými barvami (týká se hlavně nejmenších). Tzn. oblohu modře, trávu zeleně atd. Procvičí si tím zároveň barvy i jejich výskyt v přírodě.

Krok 4:

Rozmístěte společně rostlinky po obrázku tak, aby připomínaly živou krajinu. Listy na větvičkách budou představovat stromy.

Krok 5:

Vezměte izolepu a rostlinky na obrázek přilepte. Podle svých schopností nechejte dítě pomáhat stříhat izolepu a lepit.

Krok 6:

Nezapomeňte společný výtvor opatřit datem a popiskem místa, které ztvárňuje. Než listy seschnou, můžete si obrázek vyfotit. Pokud jej budete chtít uchovat jako památku na delší dobu, malovánku s rostlinkami vylisnujte v knížce.

Přejeme hodně radosti při společném tvoření!