Těhotenský test – recenze, kdy si ho udělat, jaký je nejlepší?

Na jakém principu těhotenský test funguje, kdy nejdříve je možné si ho udělat a jak číst výsledek? Co je vlastně těhotenský hormon a jakou má roli při otěhotnění? Co je falešně pozitivní a falešně negativní výsledek? A co znamená slabá testovací čárka neboli duch na těhotenském testu? Rádi bychom vám v tomto článku přiblížili vše o těhotenském testu, jeho používání a jak si lze vykládat jednotlivé výsledky. Přidali jsme rovněž naše zkušenosti s některými typy těhotenských testů, které na našem trhu můžete najít. Na závěr jsme uvedly nejčastější otázky a odpovědi ohledně těhotenských testů.

Princip těhotenského testu

Těhotenský test funguje na principu odhalování přítomnosti speciálního těhotenského hormonu hCG, který začíná být uvolňován placentou v momentě oplodnění, resp. okamžiku uchycení oplodněného vajíčka v děložní sliznici. Jakmile se oplodněné vajíčko stane součástí dělohy, což nastává zhruba za 6 až 8 dnů od oplodnění, produkce tohoto těhotenského hormonu během několika hodin prudce vzroste. Přítomnost hormonu lze pak odhalit i v krvi a moči těhotné ženy. Svého maxima pak hormon dosáhne okolo 7. až 12. týdne těhotenství.

Kdy si těhotenský test udělat

Sebecitlivější těhotenský test neodhalí těhotenství dříve než po zhruba 6 dnech, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí v děloze. Na trhu lze najít rozličné typy těhotenských testů, jejichž cena se odvíjí především podle citlivosti na přítomné množství těhotenského hormonu, zda jsou omezeny pouze na ranní moč, ve které se nachází nejvyšší koncentrace těhotenského hormonu či je lze použít kdykoliv během dne. V dnešní době jsou testy tak citlivé, že odhalí těhotenství v již velmi rané fázi, a to ještě před vynecháním menstruace. Mnoho žen uvedlo, že jim správný výsledek test ukázal už pár dní od početí, ne vždy to tak však je.

Falešně pozitivní či falešně negativní výsledek

V brzké době od početí se  může stát, že se test zmýlí a je dobré ho udělat znovu s odstupem několika dní. V prvních několika dnech  je množství těhotenského hormonu ještě velmi nízké a může tak těhotenský test zmást. Jestliže vám test ukáže pozitivní výsledek, je dobré navštívit gynekologa, který s pomocí krevního testu či ultrazvukového vyšetření, pozitivní graviditu potvrdí.

Pozitivní výsledek po uplynutí limitu

Mnoho žen se možná setkalo s tím, že i když jim těhotenský test ukázal negativní výsledek, tak po pár minutách se objevila druhá čárka, znamenající pozitivitu. Takovýto výsledek však nelze brát za průkazný a je lepší test znovu zopakovat, a to nejlépe s určitým časovým odstupem. Každý výrobce těhotenského testu na příbalovém letáku deklaruje zjištění výsledku do zhruba 3 minutpo uplynutí této doby již není test spolehlivý.

Duch na těhotenském testu

Velmi často se stává, že se při měření objeví testovací čárka, avšak velmi slabá či špatně viditelná. To může mít několik důvodů. Nejčastějšími příčinami je prodělání spontánního potratu, zamlklého těhotenství, první týdny po porodu, po kyretáži či interrupci, tedy v případech, kdy se v těle ženy ještě nachází malé množství těhotenského hormonu. V horších případech může být falešně pozitivní výsledek způsoben nádorovým onemocněním, cystami na vaječnících, mimoděložním těhotenstvím či užíváním léků (zejména na vyvolání ovulace). Možnou odpovědí však může být i testování ve velmi rané fázi těhotenství, kdy je v moči koncentrace těhotenského hormonu ještě velmi nízká. Proto nejlepším řešením je použít test znovu za 2-3 dny, kdy by měl být výsledek jasnější a testovací čárka lépe viditelná. V případě, že i po opakování těhotenského testu je čárka velmi slabá, je lepší navštívit lékaře.

Vyzkoušeli jsme pro vás – GS Mamatest 10 2 kusy

Cena: cca 40 Kč

Jde o velmi rychlý test, který díky citlivosti < 10mlU/ml lze použít v již raném stádiu těhotenství. Lze ho použít kdykoliv během dne a výsledek ukáže během jedné minuty. Značka GS je na našem trhu velmi oblíbená a stejně je tomu i u tohoto výrobku, který je považován za jeden z nejprodávanějších těhotenských testů. Oproti některým jiným je spolehlivý a ukáže pozitivní výsledek i tam, kde jiný graviditu neodhalí. Poměr cena/spolehlivost je výborný.

Vyzkoušeli jsme pro vás – Těhotenský test Clearblue digitální

Cena: cca 209 Kč

Tento digitální test má oproti běžným papírovým testům tu výhodu, že kromě pozitivity výsledku vám i orientačně ukáže, kolik týdnů je žena těhotná. Lze použít kdykoliv během dne. Díky vysoké citlivosti odhalí možné těhotenství dříve, než většina ostatních těhotenských testů. U uživatelek je velmi oblíbený právě pro svou jedinečnost odhalit pokročilost těhotenství. Nevýhodou je jeho vyšší cena.

Vyzkoušeli jsme pro vás – Cemio Gravitest 10

Cena: cca 42 Kč

V balení najdeme 3 testy, které mohou zaručit trojnásobnou jistotu výsledku. Test je možné udělat kdykoliv během dne. Vysoká citlivost ≤10 mlU/ml odhalí pozitivní výsledek i v dřívějším stádiu těhotenství. Testování trvá zhruba 1 minutu. Je považován za spolehlivý a přesný, navíc díky příznivé ceně za oblíbený produkt.

Vyzkoušeli jsme pro vás – Woman secret Girl or Boy

Cena: cca 777 Kč

Jde o velmi originální produkt, který dokáže z moči odhalit pohlaví očekávaného dítěte. Funguje na principu reakce chemické sloučeniny na testu a molekulami rozpustné látky uvolňované díky biochemické aktivitě v buňkách těla, která se poté obarví na konkrétní pohlaví – růžová indikuje ženské pohlaví a modrá barva indikuje mužské pohlaví. Test je vhodný provádět po ukončeném 10. týdnu těhotenství a dle provedených klinických testů uvádí výrobce spolehlivost větší než 99%. Je třeba však mít na paměti, že spolehlivě určit pohlaví dítěte může jen lékař díky ultrazvukovému vyšetření. A i když se u některé ženy může výsledek potvrdit jako správný, nelze testu bezvýhradně věřit.

Vyzkoušeli jsme pro vás – Těhotenský test Woman Secret BABY tyčinkový 2v1

Cena: cca 124 Kč

Je dalším produktem značky Woman Secret a lze ho ke zjištění gravidity použít již 8. den od oplodnění. Citlivost testu udávaná výrobcem je 25mlU/ml, tedy o něco nižší než je tomu u předchozích testů. Právě pro nižší citlivost a vyšší cenu nepatří mezi nejoblíbenější produkty.