Jak na výpočet data porodu? Kromě ultrazvuku pomůže i těhotenská kalkulačka

Těhotenství je pro nastávající maminky zlomovým bodem. Po narození miminka už nebude nic jako dřív – a proto není od věci vědět, kdy k toužebně očekávanému příchodu nového člena rodiny dojde. Hlavním důvodem, proč se termínem zabývat, je lepší plánování prenatální péče, přípravy na porod a poporodní péče.

Výpočet data porodu pomocí ultrazvuku

Ultrazvukový výpočet termínu těhotenství se obvykle provádí v prvních 12 týdnech gravidity. Lékař nebo zdravotní sestra provedou ultrazvukové vyšetření, během kterého se měří délka plodu od temene (hlavy) po kostrč (dolní část páteře) a vypočítá se gestační věk plodu.

Ačkoliv jde o velmi přesnou metodu, může se stát, že na základě výpočtu podle data poslední menstruace získá maminka dva rozdílné termíny. V takovém případě platí, že:

  • pokud není rozdíl větší než týden – se jako směrodatný bere „měsíčkový“,
  • u delšího rozdílu se preferuje datum porodu předpokládané ultrazvukem.

Naegeleho pravidlo

Datum porodu se vypočítá tak, že se k prvnímu dni poslední menstruace přičte 280 dní (40 týdnů). Tento postup je známý jako Naegeleho pravidlo, které je pojmenováno po německém porodníkovi Franzi Naegelemu, jenž jej vyvinul na počátku 19. století.

Praktický příklad: Pokud by první den poslední menstruace připadl na 1. března 2023, termín porodu by byl 6. prosince 2023. Ten se vypočítá tak, že se k 1. březnu 2023 přičte 280 dní.

Je však důležité si uvědomit, že ne všechny ženy mají 28denní menstruační cyklus a některé si nemusí pamatovat přesné datum své poslední menstruace. To může přesný výpočet data porodu zkomplikovat.

Těhotenská kalkulačka

Těhotenská kalkulačka je online nástroj, s jehož pomocí snadno vypočítáte odhadované datum porodu. Aplikace k odhadu data porodu využívá datum poslední menstruace, ale můžete zadat i termín porodu stanovený lékařem – následně se dozvíte, ve kterém týdnu či trimestru se právě nacházíte, kolik dní do porodu vám zbývá, ale také průměrnou délku a váhu plodu pro dané období.