Těhotenství je radostnou událostí, ale někdy může dojít u těhotné ženy ke komplikacím, které vedou k předčasnému porodu.
Důvody předčasného porodu
Ať už se jedná o různé druhy nitroděložní infekce, poruchy funkce placenty, vrozené vady dělohy, anomálie plodu nebo nemoc matky, vždy je důležité kontaktovat lékaře při každém podezření na jakékoliv změny. Lékař vás vyšetří a navrhne další léčbu. Někdy ani nemusíte být nemocná, předčasný porod hrozí převážně kuřačkám nebo ženám užívající návykové látky, ale ohrožené jsou i ženy s Rh faktorem negativním. Pokud dítě má Rh faktor pozitivní, existuje riziko, že tělo matky začne vnímat dítě jako cizorodé těleso. Do krevního oběhu se mohou dostat matčiny protilátky a dítě může být potom chudokrevné a může mít problémy s játry a ledvinami. Proto je důležité chodit pravidelně na ultrazvuk, aby lékař mohl kontrolovat váhu dítěte a vývoj.
Porod malého miminka
Když se už žena dostane do té fáze, že není jiná možnost než porodit předčasně, není třeba se zatím ničeho obávat. V naší zemi je několik odborných zařízení, které se dokážou postarat o opravdu hodně malé miminko. Je možné, že vám před porodem píchnout kortikosteroidy, které urychlí vývoj plic. Záleží, v jakém týdnu těhotenství se nacházíte. Většina porodů takhle malých dětí lze uskutečnit i vaginálně. Pokud dítě nemá správné vyvinuté plíce, pomáhá mu dýchací přístroj. Není ale potřeba se bát, i když cesta může být opravdu daleká.
Boj s každým gramem váhy a spousta vyšetření
Vaše miminko čeká série vyšetření, než bude moct odejít domů. Propouštěcí váha miminek je většinou kolem 2,5 kg. Sestřičky by měly dítě vážit celkem pravidelně, aby byl znatelný růst. Mezi první vyšetření patří určitě ultrazvuk přes fontanelu na lebce, kdy lékař zkoumá vady mozku, nitrolební krvácení a léze. Zkoumají se i další orgány v těle, jak pracuje srdce, ledviny, játra a střeva. Pokud je umístěn nedonošenec na oddělení JIP má připojený k tělu monitor, který neustále sleduje tepovou frekvenci v inkubátoru. Existuje organizace Nedoklubko, která pro miminka shání různé potřeby jako například hnízdečko, které jim zajišťuje pohodlní a pocit bezpečí. Stejně jako háčkované chobotničky, které zase připomínají pupeční šňůru, mini čepičky, které chrání hlavičku, aby mohli lépe udržet tělesnou teplotu, když si je maminky chovají nebo i klokánkují. Pomáhat může každý, ať už finančně nebo uháčkovat pár mini čepiček.
Kromě sledování funkcí orgánů se lékaři také zaměří na oční vyšetření, aby vyloučili oční vady. Nad 2 kg se také sledují, jak se vyvíjí kyčle, při špatném vývoji není důvod zoufat, protože pravděpodobně budete muset vkládat navíc látkovou plenu mezi nohy nebo cvičit tzv. žabičku. Nepochybně vás také čeká neurologické vyšetření, kdy se zkoumají reflexy dítěte. Po propuštění určitě budete muset alespoň jednou na kontrolu, jak se dítě vyvíjí. Předčasně narozené děti jsou opožděné o ty měsíce, kdy měly zůstat v děloze, a proto vás může jak praktický lékař, tak neurolog poslat do lázní a na rehabilitace, aby miminko tu dobu pomocí Vojtovy metody dohnalo. Nejedná se o bolestivé cviky, ale většině dětem se moc nelíbí, že je omezujete a tisknete jim určité body, hodně dětí probrečí celé cvičení, ale nevzdávejte se, děláte to pro jejich dobro. Můžou mít problémy s pohybem jako např. neschopnost otočení se na bok, chození po špičkách apod. Není dobré toto podceňovat ani u dětí narozených v termínu.
Nebojte se vše diskutovat s lékaři a nic neopomeňte zmínit, co vás trápí nebo se zeptat na něco, čemu nerozumíte.
Článek pro vás zpracovala podle vlastní zkušenosti Kateřina Manlíková.