Povinná výbava pro miminko aneb Jdeme do lékárny a drogerie. Díl druhý

V druhém dílu našeho výbavičkového seriálu se zaměříme na položky z oblasti farmacie a drogerie. Ač se může zdát, že lékárnu navštívit zatím netřeba (vždyť se to miminko sotva narodilo), opak je pravdou. Štěstí přeje připraveným, a proto je dobré mít pár základních kousků doma, neboť nemoc přichází vždy o víkendu a v nočních hodinách, a pokud nebydlíte v blízkosti nonstop lékárny, tak je dobré mít malou zásobu léků pro miminko doma.

Lékárna

Mnohé z níže uvedených položek seženete jak v lékárně, tak i v drogerii. Je dobré sledovat cenu, neboť mnoho zboží naleznete v různých akcích nebo výhodných baleních. A každá ušetřená kačka dobrá.

odsávačka mléka: pokud budete kojit, nebo se o to alespoň budete všemi silami snažit, je to věc k nezaplacení. Nejenže si můžete udělat zásoby mlíčka (a ty uložit na horší časy do mrazáku), ale pokud vás postihne zánět prsu nebo vaše robátko bude prsožravec a přes bolest už kojit nebudete moct, je dobré ji mít po ruce. Současný trh nabízí odsávačky mechanické a elektrické. Výrazný rozdíl je v ceně, proto je dobré odsávání vyzkoušet v porodnici, kde zpravidla mají alespoň jeden typ odsávaček. V lékárně pak pořiďte i bepanthen na rozpraskané bradavky, ač levnější (nejlevnější) lék dle mnohých zdravotních sester je vymačkání a rozpatlání mateřského mléka po bradavce… No, bepanthen kupte, tím nic nezkazíte, jen pozor – prsa před kojením vždy umyjte!

teploměr: výběr teploměrů je obrovský. Bohužel ne všechny měří přesně. Lépe řečeno: je problém najít dva teploměry, které by se shodly. Zapomeňte na teploměry, které bude vaše děťátko držet v podpaží víc jak deset minut – to nedáte ani vy, ani maličké. Ideální jsou tedy teploměry digitální přikládací (na čelo nebo do ouška či zadečku), cena je vyšší, ale vyplatí se…

líh na pupík: nezbytnost pro první dny po porodu.

sirup proti teplotě a bolesti: je dobré pořídit dvě značky a ty v případě potřeby střídat. Teplota se často objevuje po očkování, nebo když rostou zoubky. Je lepší miminku v těchto případech dát sirup, než je trápit bolestí. Nejčastěji užívané sirupy jsou paralen, nurofen, panadol, brufen. Některé maminky dávají přednost čípkům, i ty spolehlivě zabírají.

kapky do nosu: v lékárně vám opět nabídnou relativně velké množství druhů kapiček. Je dobré mít kapičky na zvlčení sliznice, které můžete kapat pořád (např. mořská sůl) a pak nějaký trochu větší driják pro případy, kdy miminko zkrátka dýchat nemůže, a nemůže tak ani spát (např. nasivin).

odsávačka hlenů: ideální je ta, která se napojí na vysavač. Pokud se teď křižujete při spojení roztomilého dětského nosíku a špinavé trubky od luxu, je to v pořádku. Leč věřte, že ničím nedostanete tu nudli z nosu líp než vysavačem. Takže opravdu vřele doporučuji.

dudlík: výběr dudlíků je veliký – v designu, ale i v ceně. Vyberte jeden typ a kupte jeden kus. A doufejte, že vaše miminko bude natolik šikovné, že zkrátka dudlat nebude a víc jich nebude potřeba. Pokud ano, tak po narození nakupte zásobu, protože není nic horšího než vřeštící dítě a bezradní rodiče běhající kolem postýlky a hledající jednoho jediného dudlíka.

kojenecké lahve: i když budete kojit, je dobré mít minimálně jednu doma pro případ, kdy bude miminko pít odsáté mléko nebo mu v letních měsících budete podávat čaj. Výběr je opět velký, dobrou zkušenost mám s lahvičkami Avent.

Drogerie

I v drogerii necháte balík za spoustu nezbytností. Bohužel to bez nich nejde a balíky plen budou mít u vás pár měsíců stálé místo.

pleny: opět velký výběr, rozdíly se nachází nejen v kvalitě, ale především v ceně. Je dobré sledovat akce a přepočítávat na jeden kus. Každé mamince, ale i miminku vyhovuje jiný druh, proto je dobré zkoušet.

Je dobré pořídit i zásobu látkových plen, ač je nebudete používat při přebalování, ale miminko přeci jen občas blinká a využít se dají i jako stínítko v autě nebo v kočárku.

vlhčené ubrousky: další nezbytnost při přebalování a to především, pokud jste s miminkem někde na cestách. Opět velký výběr, vyzkoušejte, které budou miminku vyhovovat, a prdelka nebude trpět. Mějte na paměti, že než miminko zabalíte do plenky, je nutné, aby mělo zadeček suchý, jinak se brzy oprudí.

jednorázové přebalovací podložky: šikovná věcička na výletech. Stačí pořídit jedno balení a vydržíte s ním spoustu týdnů. Celkem je jedno, jaká značka, jsou srovnatelné cenou i kvalitou.

mast na zadeček: v porodnici jistě dostanete spoustu vzorků, takže vyzkoušejte, která vám bude vonět a miminku sedět. V případě opruzení výborně zabírá sudocream.

vanička/kyblík a lehátko do vany: některé maminky upřednostňují koupání v kyblíku, já jsem zastáncem klasické vaničky a látkového lehátka. Miminko se tam může pohodlně rozvalit a vy jej lehce umyjete.

teploměr do vody: při prvním dítku jej jistě 3x použijte, pak už ale jeho poslání zpravidla končí. Zvažte, zda je nutné, voda by měla mít kolem 37 stupňů, ale každému miminku vyhovuje teplota jiná… Vykoupejte a uvidíte

kosmetika do koupele: zde bude stačit sprchový gel a šampon. Rozhodně není potřeba používat každý den (samotné koupání není nutné provádět každodenně – alespoň v počátku, než se koupání stane rituálem před spaním).

olejíček po koupání: je fajn věc v případě tvrdé vody a vysušení pokožky. Opět není nutné mazat každý den.

uchošťourky: netřeba kupovat speciální dětské, vystačíte si s těmi, které používáte vy. Totéž platí pro nůžky na stříhání nehtů.

dětský prášek na praní: opět je dobré vyzkoušet, který vám bude sedět a hlavně dobře prát. Na aviváže v prvních měsících zapomeňte a neriskujte podráždění pokožky.

Všechny položky v tomto seznamu jsou podstatné, leč stále mějte na paměti, že především v oblasti drogerie je méně více a s koupáním a mazáním to příliš nepřehánějte. Přeci jen dětská pokožka je jemná, snadno zranitelná a žádná maminka nechce trávit hodiny čekáním na kožním, kdy bude řešit další osypání jejího drobečka…