Dětský pláč potrápí hodně maminek, obzvláště pokud se jedná o miminka. Existuje hodně důvodů, proč miminka pláčou a náš přehled vám možná pomůže přijít na to, co miminku chybí a jak tomu předejít.
Příčin může být opravdu hodně a my si tady probereme ty základní.
- Růst zubů bývá jednou z nejčastějších příčin dětského pláče. První zoubky se objevují asi v půl roce. Nadměrné slintání, potřeba pořád něco kousat a žvýkat je příznak růstu zubů. Mohou se objevit i vyšší teploty a dásně kolem zubu jsou bolavé nebo červené. Neustálá potřeba dítěte si sahat do pusy je normální. Moje dcera, když jí rostly první zoubky nechtěla vůbec žádné příkrmy, pouze mlíčko. Toto období trvalo asi 3 týdny, než se vyklubaly první dva řezáky. Jak ulevit miminku při růstu zubů? Může pomoct kousací kroužek, který se může dát do ledničky, aby uklidnil dásně. Existuje i chladící gel, který můžete natřít na postiženou oblast. Jakmile se objeví první zoubek, nezapomeňte je pravidelně čistit a vybrat vhodnou zubní pastu pro děti od narození. Vytvoříte dítěti návyk, že se o zuby musí pečovat.
- Nepohodlí může být jeden z důvodů, proč miminko pláče. Zvlášť u novorozenců, kteří jsou hodně fixovaní. Pokud dítě neustále nosíte, pak není divu, že spustí pláč hned, jak ho odložíte. I miminka už poznají, co přivolá maminku a jak vás donutit ho chovat. Učte ho hrát si občas samo, aby objevovalo svět a nebylo příliš závislé na chování v maminčině náručí. Samozřejmě, že byste měli dítě pochovat a hrát si s ním, ale jak se říká, čeho je moc, toho je příliš.
- Bolest bříška – u miminek, které se ještě neumí přetáčet na bok, je bolest bříška dalších z nejčastějších příčin pláče. Nezapomeňte své dítě dát řádně říhnout po každém krmení. Vyzkoušejte různé polohy, záleží, co miminku vyhovuje a v jaké poloze si nejlépe říhne. Problémy s trávením můžeme pomoci, když dítě bude pít fenyklový čaj, pro starší i heřmánek. I když si miminko řádně říhlo může být problém s prdíky nebo nemoct se vykakat. Dobrá je určitě mastička Pupík, která se maže kolem pupíku a jemná masáž uvolní bříško. Některé děti mohou mít i problém se stolicí. Za to ve většině případů může slabé svalstvo v oblasti bříška. Jednoduše řečeno: Prostě to nemůže vytlačit ven. Tento problém se většinou srovná, když se dítě začne přetáčet na bok nebo sedět. Posílit břišní svaly může pomoct s vyprazdňováním vhodným cvičením. Ať už navštívíte centrum, které nabízí cvičení pro miminka anebo vyzkoušíte doma cvičení na aktivaci břišních svalů (na YouTube určitě najdete). V nejkrajnějších případě můžete použít rektální rourku a ulevit dítěti od bolesti.
- Hlad je jeden z těch lepších plačtivých okamžiků, kdy si miminko říká o stravu. Časem můžete odpozorovat, jak často je potřeba dítě krmit a dodržovat pravidelnost, abyste se vyhnuli hysterickému pláči.
- Nedostatek spánku – co si budeme povídat, i dospělí bývají někdy nevrlí, když mají nedostatek spánku, a proto se spaním si udělejte režim, na který budete dítě zvykat. Samozřejmě, až bude dítě starší, nebude potřebovat tolik spánku. Předem si ujasněte, jaký režim bude pro vás optimální. Pár dní po porodu miminka převážně prospí téměř celý den, ale časem se spánek začne krátit a je čas na pravidelný režim, nejlépe přivykat v pozdějším věku režimu, jaký budou mít ve školce.
- Rušivé elementy a plno zážitků přes den může být důvod, proč je andílek uplakaný. Rozhodně bych nedoporučila dítě zvykat na spánek v naprostém tichu. Vyruší ho ze spánku úplně každý zvuk a vy doma budete našlapovat po špičkách, nemluvě o pláči z leknutí, který je opravdu těžko utišitelný. Pro moji dceru jsem nikdy nepřipravovala tichou domácnost pro spánek. Občas mívala stavy, kdy vůbec nechtěla spát. Právě naopak jsem jí pouštěla uklidňující hudbu, která celou dobu hrála v místnosti, když spala přes den. A jelikož doma máme i pejska, který občas zaštěká, nebylo ani možné jí učit na tichý spánek. Teď ve dvou letech je zvyklá a ani psí štěkot ve vedlejší místnosti ji nevzbudí.
- Nemoc – pláč z nemoci může být vytrvalý a jen tak nepřestane. Zvláště, pokud má dítě rýmu a hodně špatně se mu dýchá. Nemůže se pořádně napít mlíčka, může odmítat i příkrmy a jakmile se objeví teploty, navštivte lékaře, poradí, které prostředky jsou vhodné pro ty nejmenší. Stejně jako u nedostatku spánku, i nám dospělým není nemoc příjemná, ale umíme náš stav vyjádřit slovy.
Pevně doufám, že vám můj článek pomůže diagnostikovat problém vaše zlatíčka. Článek pro vás zpracovala Kateřina Manlíková.