Libštátská plena extra kvality 70×70 cm NATURAL

Když se řekne „klasický bílý čtverec“, každému se hned vybaví každodenní praní a vyváření v hrncích, žehlení nebo bělení venku na sluníčku. Naše maminky jistě poznamenají, že máme být rády za jednorázové papírové plenky, které nám ušetří spoustu práce. Dnes už ale nic není jako dřív a mnohé novopečené maminky se k látkovým plenám opět vrací.

Schovává na půdě vaše babička pleny po vás? Neváhejte a berte je. Dříve totiž plenky byly opravdu kvalitní. Dnes se prodávají čtverce různé kvality a není úplně tak jednoduché najít ty opravdu savé a funkční. Já jsem od babičky dostala staré plenky pouze tři, a tak jsem musela pátrat, jaké pořídit dál. Dostala jsem doporučení na Libštátskou plenu extra kvality, a to v její nebělené natural podobě.

Extra savá, jemná a rychleschnoucí

Tato plenka má od běžných čtverců zvýšenou gramáž (136 g/m2), díky čemuž je opravdu extra savá. Když vám plenka nebude dost sát napoprvé či napodruhé, nevěste hlavu. Pořádně sát začne až po několika vypráních.

Plenka je vyrobena z vysoce jakostní dlouhovlákné bavlněné příze (100% bavlna) a není technologicky bělená, díky čemuž je ekologičtější a má přírodní žlutobéžovou barvu (časem trochu vybledne). Výrobce uvádí, že 2 vytkávané pevné kraje a 2 kraje založené prošitím zamezí změnám tvaru plenky po praní. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se ze čtverce časem stane spíše obdélník, ale není to až tak výrazné a na funkci to nemá žádný vliv (po cca roce používání naměřeno 70 x 66 cm). Mohu potvrdit, že tyto pleny jsou opravdu velmi jemné, což vaše miminko jistě ocení.

Plenky výrobce poprvé doporučuje přeprat na program 90°, poté již ale stačí 60°. Na skvrny si určitě pořiďte žlučové mýdlo. Plenky můžete sušit klasicky, v sušičce i na topení. Schnou opravdu velice rychle (za půl dne suché), takže není potřeba jich mít ve výbavě tolik. Pokud si nepotrpíte na vyrovnané komínky, není potřeba je ani žehlit.

Nejlevnější varianta plen

Velkou výhodou těchto plen je, že jsou ekonomické. Pokud nechcete za plenky utratit spoustu peněz, stačí mít základní výbavu cca 35 čtverců, k tomu několik vkládaček a troje svrchní nepromokavé kalhotky, a můžete s tím vystačit až do odplenkování. Pouze na noc bych pro větší miminka doporučila nějakou speciální noční plenu.

Novosklad, na draka nebo na rovno?

Na internetu najdete hned několik návodů, jak plenku správně poskládat. Já mohu pro nejmenší miminka doporučit určitě tzv. novorozenecký sklad, v případě obtíží s kyčlemi potom přidat ještě jednu plenku navíc poskládanou na rovno. Dlouho jsme si však vystačili opravdu pouze s jedním Libštátským čtvercem, později jsem přidávala bambusovou vkládačku. Když miminko odroste novoskladu, existují další možné sklady. Mně vyhovovalo nejvíce plenku dávat klasicky poskládanou na rovno.

Co bych určitě nevynechala je flísová či jednorázová separačka, která zachytí stolici dítěte a pleny se poté lépe vyperou. Může se stát, že plenka po stranách proteče, ale na záda se mi to nikdy nestalo, na rozdíl od jednorázovek.

Plenka je mnohoúčelová, takže jí využijete i jinak, třeba jako podložku pro miminko u lékaře, při odříhnutí miminka po kojení nebo při krmení jako bryndák.  Doma jsme čtvercové plenky využívali také jako kapesníky při velké rýmě.

Výhody

+  Tradiční český výrobek

+  Certifikace materiálu pro děti do 3 let

+  Vysoce savá, pevná a jemná plenka

+  Velmi rychle schne

+  Dlouhá životnost pleny, možné využít i k jiným účelům

+  Nebělená, tedy ekologická a bez chemie

+  Ekonomická varianta plen

Nevýhody

−  Časem trochu změní tvar

−  Složitější přebalování než u jiných typů plen (nutné skládat)

−  Řídká stolice může po stranách protéci