Létání v těhotenství obnáší určitá rizika. Jak létat bezpečně a beze strachu?

Těhotenství a létání. Jaká jsou rizika? Je vhodné v těhotenství létat? Do kdy smím do letadla? Neublížím sobě, nebo miminku? Jste budoucí maminka, čeká vás cesta letadlem a chcete vytvořit maximální bezpečí pro vás a miminko? V tomto článku vás ujistíme, že není čeho se obávat. Avšak je důležité dodržet důležitá pravidla.

Před odletem

Před plánovaným odletem se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Jen ten zná váš zdravotní stav nejlépe. V případě, že vám lékař let nedoporučí, respektujte jeho názor. Věřte, že zde se nevyplácí heslo: Risk je zisk.

Podmínky pro vstup na palubu

Podmínky pro vstup na palubu se liší nejen podle toho, v jakém stadiu těhotenství se nacházíte, ale také podle podmínek konkrétních leteckých společností. Pojďme se nejprve podívat na konkrétní týdny v těhotenství.

Stupeň těhotenství a létání

Do 14. týdne (první trimestr) –  toto období je spojeno s těhotenskými nevolnostmi, zvýšenou únavou, rizikem samovolného potratu. Proto lékaři a letecké společnosti doporučují naplánovat let až po této fázi těhotenství.

14.-28.týden (druhý trimestr) – v tomto stadiu můžete létat bez omezení. První trimestr máte za sebou a třetí před sebou. V této fázi těhotenství je létání nejpohodlnější a nejbezpečnější.

28.týden – do porodu (třetí trimestr) – zde let přináší s sebou určitá rizika. Do 34.týdne těhotenství většina aerolinek vyžaduje speciální potvrzení od lékaře zvané MEDIF (Medical Information Form). Tento formulář nesmí být starší více jak 6 dní před plánovaným odletem. Po 34.týdnu již většina leteckých společností těhotné ženy na palubu nepustí.

Aerolinky a jejich podmínky

Doporučujeme se o podmínkách cestování letadlem v těhotenství informovat u konkrétního dopravce. Zde uvádíme nejčastější letecké společnosti.

ČSA – tento dopravce umožňuje létat maximálně do 34. týdne těhotenství (do 28.týdne s vícerčaty)

Ryanair a British Airways – na palubu budete vpuštěni do 36. týdne (do 32.týdne – pokud se vám uhnízdilo v bříšku více než jedno miminko)

Easyjet – umožňuje létat do 35. týdne (do 32. týdne – pokud čekáte dvojčata a více dětí)

Pohodlný a bezproblémový let

 • zvolte pohodlné oblečení a obuv
 • některé letecké společnosti umožňují přednostní odbavení
 • požádejte o místo v uličce
 • často se hýbejte, projděte se, neseďte dlouho ve stejné poloze – zabráníte tak krevním sraženinám
 • dodržujte pitný režim
 • nejezte těžká jídla
 • bezpečnostní pás si připněte pod bříškem
 • mějte po ruce léky od vašeho ošetřujícího lékaře
 • nikdy nelétejte samy, ale s doprovodem

Možná rizika během letu

Rizika se kterými se můžete setkat jsou:

 • detektory na letišti – těch se bát nemusíte. Bezpečnostní rámy neboli detektory kovů jsou pro vás i miminko bezpečné
 • nízký tlak vzduchu v kabině – ačkoliv nízký tlak nebývá pro miminko rizikem, doporučujeme zvolit pro přepravu velká letadla, které v kabině disponují vyrovnáváním tlaku
 • vibrace a turbulence – i tato rizika nejsou pro miminka nebezpečná

Pojištění pro těhotné

Do 28.týdne těhotenství většina pojišťoven, v případě akutních onemocnění nebo nečekaných událostí, náklady bez problémů proplatí. Po tomto období se většinou sjednává speciální připojištění. Vždy si před odletem zjistěte podmínky vašeho cestovního pojištění. Pamatujte, čím vyšší stupeň těhotenství, tím je i vyšší cena pojistného.