Jak vybrat vhodnou odsávačku mléka + recenze

Na českém trhu můžete najít širokou škálu modelů odsávaček na mléko od různých výrobců. Jak ale poznat, která je ta nejlepší právě pro Vás?

Výběr odsávačky mléka

Vybrat si vhodnou odsávačku mléka je velmi důležité a to nejen proto, že nejde zrovna o nízkou investici, ale především jde o vaše pohodlí a splnění vašich očekávání. Každá je totiž v něčem odlišná a hodící se pro jiný typ ženy. Liší se konstrukčně, délkou životnosti, intenzitou sání a dalšími funkcemi. Je nutné vždy brát v úvahu individualitu každé ženy a to, co si od produktu slibuje.

Nejdůležitějším kritériem je to, zda kojíte a jak často. Odsáváte-li velmi často, ať už z důvodu toho, že kojit nemůžete či potřebujete navýšit laktaci, budete potřebovat odsávačku elektrickou, neboť s mechanickou byste se opravdu trápila. Jestliže však plně kojíte a s laktací nemáte problém a odsávačku byste využila spíše na tvorbu zásob mléka „na horší časy“ či se potřebujete od miminka na chvilku odloučit a nechcete dokrmovat mlékem umělým, pak by pro vás elektrická odsávačka byla zbytečně velkou investiční a postačila by vám mechanická.

Tento článek byl napsán, aby Vám při výběru pomohl a představil vám výhody a nevýhody jednotlivých druhů. Také jsme pro Vás vyzkoušeli několik typů odsávaček a podělíme se nyní s Vámi o získané pozitivní, ale i negativní zkušenosti.

1. Mechanické odsávačky pístové

Cenově velmi dostupné, avšak efektivnost sání je zde velmi nízká. Doporučuje se pro maminky, které potřebují odsávat pouze příležitostně či pro ulevení příliš nalitých prsů.

Pístová odsávačka Baby Nova:

Cena: cca 186 Kč

Jde o výrobek ne příliš známé firmy a bohužel tomu odpovídá i nízká kvalita výrobku. Odsávání není efektivní a trvá velmi dlouho. Po odsátí jsou prsa bolavá a místy se mohou objevit i modřinky. V případě poškozených či přecitlivělých bradavek si její použití nedokážeme ani představit. Pro každodenní použití je tato odsávačka zcela nevhodná, pomůže jen v případě nouze.

Dalšími příklady pístové odsávačky je například BABY NOVA.

2. Mechanické odsávačky balónkové

I zde cena není příliš vysoká, ale s efektivností je to podobné jako u pístových odsávaček. Je vhodná pro maminky s běžnou laktací pro úlevu nalitých prsů.

Farlin odsávačka balónková BF-640

Cena: cca 612 Kč

Jedná se o odsávačku jednoduché konstrukce, po designové stránce vyhovující. Poměr výkon/cena činí z tohoto produktu celkem dobrou koupi. Pro každodenní používání vhodná není, avšak pro příležitostné je ideální. Nepřekvapí ani neurazí.

Dalšími příklady balónkových odsávaček jsou: Lansinoh, Farlin BF-640.

3. Mechanické odsávačky pákové

Zde je cena jen o málo vyšší oproti předchozím typům a i intenzita sání je o něco vyšší. Je vhodná pro ženy s běžnou laktací pro odsání přebytečného mléka či budování „mléčných rezerv“. Je to zlatý střed mezi mechanickými a elektrickými odsávačkami.

Avent odsávačka mateřského mléka Natural

Cena: cca 849 Kč

Tato odsávačka nás velmi příjemně překvapila. Jde o jednoduchou a lehce složitelnou konstrukci z kvalitního materiálu. Odsávání je pohodlné, bezbolestivé a efektivní. Výhodou je, že odchytávací lahvička je kompatabilní s ostatními produkty společnosti Philips AVENT a lze tak vyměnit za lahev o vyšším objemu, miminku se z ní navíc příjemně pije bez zakuckávání. Zápor bychom viděli v občasném vrzání při stlačení a v nevhodném šroubovacím mechanismu lahve k přístroji. Pro občasné odsávání je ideální, při častějším užívání je nevýhodou manuální pohon, jelikož brzy začne ze stlačování bolet ruka.

MAM Care manuální odsávačka

Cena: cca 1.147 Kč

I přes naší celkovou oblíbenost produktů od MAM nás odsávačka docela zklamala. Kladné body získala díky možnost regulace sání, avšak toto sání není příliš účinné a s častějším používáním slábne. Také se nám v průběhu odsávání neustále uvolňovala lahvička a museli jsme ji k přístroji dotahovat. Používání je sice jednoduché a údržba snadná díky rozebrání lahvičky na více dílů, které jsou tak čištění přístupné. Na občasné uvolnění přeplněných prsů je vyhovující, pro častější používání bychom ji však nezvolily.

Dalšími příklady pákových odsávaček jsou: AVENT Natural, NUK Prsní pumpa JOLIE, MAM Care, BBP 1000 BAYBY, Farlin BF-640A, C2N.

4. Elektrické odsávačky

U tohoto typu odsávaček je už cena vyšší, ale tomu odpovídá i jejich efektivnost. Tento typ již nabízí mnoho nadstavbových funkcí, které usnadňují samotné odsávání a zajišťují jistý stupeň komfortu pro jejich uživatelky. Z funkcí můžeme zmínit volbu intenzity stimulace i sání mateřského mléka (2-fázový systém odsávání). Elektrické odsávačky jsou vhodné pro ženy, které nemohou z nějakého důvodu kojit a mléko odsávají velmi často.

Elektrická odsávačka MEDELA Mini Electric

Cena: cca 2.499 Kč

Jde o velmi komfortní a kvalitní výrobek od osvědčeného výrobce, jehož zakoupením rozhodně neurazíte. Velmi dobrý poměr cena / výkon, stylový design a naprosto bezbolestné odsávání zaručuje odsávačce náš obdiv. Jednoduchá obsluha, snadná rozložitelnost a možnost čištění. Nevýhodou je vyšší hlučnost, avšak v případě domácího odsávání není na závadu. V jednom případě se nám však stalo, že se nám odsávané mléko dostalo až k motoru odsávačky a začalo stříkat z přístroje ven. Plně splnila naše očekávání.

AVENT Natural elektronická

Cena: cca 3.099 Kč

S touto odsávačkou jsme byly celkem spokojené, díky ergonomickému tvaru se dobře drží a není ani příliš těžká. Konstrukčně se jedná o kvalitní výrobek a tím, že je menší je velice dobře skladná. Při laktační fázi je možné si zvolit 3 rychlosti odsávání, ale musím zmínit, že v porovnání s odsávačkami od Medely je výkon sání nižší. Díky možnosti bateriového napájení je vhodná i na cesty. Největší negativum tohoto výrobku vidíme ve vysoké hlučnosti, kdy v noci se její chod rozléhá po celém bytě. Komu ale nevadí hlučnost, tak se jedná o velmi dobrý výrobek.

MEDELA Swing Maxi

Cena: cca 5.669 Kč

Nemohli jsme opomenout vyzkoušet i odsávačku pro souběžné odsávání obou prsou. Sice je o něco dražší než předchozí verze, ale nejde jí upřít kvalitní provedení a bezbolestné odsávání. Velké pozitivum je celkově kratší čas odsávání než když se odsávají prsa postupně, což oceníte zejména při nočním vstávání. Je vynikající pro ženy, které se potřebují rozkojit či pro ty, které z nějakého důvodu kojit nemohou a jsou tak závislé na odsávání mateřského mléka. V porovnání s Medelou Swing má vyšší výkon a obecně se řadí mezi nejtišší odsávačky. Opět je zde možnost nastavení intenzity odsávání, bateriového napájení. Výrobce navíc nabízí pás umožňující mít při odsávání volné ruce.

Dalšími příklady elektrických odsávaček jsou: MEDELA Mini Electric, Medela Swing, MEDELA Swing Maxi, Medela Harmony light, NUK Elektrická Prsní pumpa LUNA, AVENT Natural elektronická, BBP 1010 BAYBY, C2N elektrická, MEDELA Freestyle, BBP 1020 BAYBY.