Invaginace střev jako zdroj bolesti břicha dětí

Bolest břicha je nevítaným hostem u dospělých i u dětí. Někdy od bolení uleví kapičky proti nadýmání, jindy nepomohou ani osvědčené medikamenty. Důvody bolesti břicha mohou být přechodné a nezávažné. Mohou být ale i varovným signálem něčeho vážného. Měli bychom vždy zpozornět.

Invaginace střev jako zdroj bolesti břicha dětí

Téměř každý rodič se setkal s bolestí břicha u své ratolesti. Někteří se s tímto častým problémem potýkali už od porodnice někdy až do jednoho roku věku dítěte. Mnohé maminky se tak obrní imunitou do dalších let. Na stížnosti typu: „Mami, mě bolí bříško!“, reagují prvotně: „To hned přejde. Až si dojdeš na záchod, ono se ti uleví. Copak jsi zase papal?“

Bolest břicha může být způsobena nadměrnou plynatostí, ale stejně tak může být příznakem mnoha dalších zdravotních obtíží. Dnes se zaměříme na život ohrožující a přitom relativně častou invaginaci střev.

Pár slov k invaginaci střev

Invaginace střev (latinsky intususcepce) je akutní příhoda břišní, která ohrožuje život pacienta.

Při invaginaci dochází k zasunutí části střeva do sousedního úseku.  Nevrátí-li se zpátky, přiskřípnou se cévy v zasažené oblasti a naruší se průtok krve. Střevní stěna začne odumírat vlivem nedostatečného okysličení. V místě hrozí zánět.

Může dojít k perforaci (protržení) střeva nebo sepsi (otravě krve).

Koho invaginace střev postihuje

Nejčastějšími pacienty chirurgické ordinace jsou děti. Charakteristická je intususcepce pro kojence a batolata ve věku od 6 měsíců do 2 let.

Postihnout ale může i děti mladší. Starší se s invaginací setkávají také. A to hlavně pokud už je tato břišní příhoda zasáhla v dřívějším kojeneckém nebo batolecím věku.

„Proč právě moje dítě?“ pídí se rodiče v nemocnici. Konkrétní odpověď ale nedostanou. Prostě se to stává. Neexistuje jednoznačný prokazatelný důvod.

Příznaky

Zrádné na invaginace je, že různě nakombinovaných příznaků existuje několik:

  • bolest břicha
  • krev, hlen ve stolici
  • zácpa
  • zvracení

Kolikovité bolesti břicha jsou prudké. Přijdou z ničeho nic a jak nečekaně přišly, tak také zmizí. Záchvat trvá někdy jen vteřiny, jindy minuty. Klid trvá 10-15 minut.  Během bezbolestné doby je dítě schopné zcela normálně fungovat. Klidně si zdřímne. Právě to některé na začátku odradí od návštěvy lékaře.

Jak reagovat

Jediné správné rozhodnutí je vzít dítě do nemocnice na chirurgickou ambulanci, kde ho čeká vyšetření břicha pohmatem a sonem.  Následuje desinvaginace tedy léčba.

Průběh léčby

Lékaři budou stejně jako vy upřednostňovat neoperační (neinvazivní) zákrok k vyřešení problému. Každé pracoviště má svůj oblíbený zaběhlý přístup. Někde se provádí hydrostatická jinde pneumatická desinvaginace.

  • V případě hydrostatické léčby se narovnání střeva dělá tlakem vodné kontrastní látky, která je vpravena do těla spícího dítěte konečníkem. Průběh zákroku je monitorován rentgenem. Rentgenolog sleduje kontrastní látku a její cestu střevem. Vaše dítě bude i pod dohledem anesteziologa.
  • Pokud bude střevo napřimováno do původní pozice tlakem vzduchu, jedná se o pneumatickou desinvaginaci.

Není-li neinvazivní zákrok možný z nějakého důvodu kontraindikace nebo pokud jeho provedení bylo bez efektu (v 10 %), přistoupí v nemocnici k operaci. Neinvazivní metoda nemusí být úspěšná pokud je střevo příliš dlouho zasunuté do vedlejší stěny. Během chirurgického zákroku vytlačuje lékař v otevřené dutině břišní střevo pomocí prstů. Možnou cestou bývá i laparoskopie.

Rekonvalescence

Po neoperačním výkonu zůstává dítě v nemocnici většinou po dobu dvou dní. Dítě dodržuje klidový režim a nastavená dietní opatření. Břicho je zkontrolováno sonograficky i po zákroku. Na režim musí dbát rodiče i po propuštění domů.

Rekonvalescence po operaci je delší vzhledem k většímu zásahu do dutiny břišní a hojení rány. Do týdne je dítě propuštěno do domácího ošetřování. Opět je nutný klidový režim doprovázený dietou.

Autor: Olga Pechlátová