Ekologické plenky Naty Nature Babycare

Ekologické plenky Naty jsou skvělou alternativou mezi jednorázovými a látkovými plenami. Oproti běžným značkám jsou recyklovatelné a mimořádně šetrné, ochráníte tak přírodu i dětskou pokožku. Můžete je, stejně jako já, použít například do porodnice a doma začít látkovat, nebo je využívat po celé plenkovací období. V čem se odlišují? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Proč si vybrat plenky Naty?

Značka Naty pochází ze Švédska a v současnosti je na českém trhu již běžně dostupná. Vedle samotných plen je možné zakoupit ekologické vlhčené ubrousky, kosmetiku a další potřeby pro miminko i maminku. Oproti běžným jednorázovým plenkám jsou až ze 70 % vyrobeny z biologicky odbouratelných materiálů, nejsou bělené chlorem a neobsahují latex, takže jsou šetrné nejenom k přírodě, ale i k citlivé dětské pokožce. Jako savé jádro je využita kombinace gelových kuliček a celulózy. Ta se sice chová trochu jinak než v případě běžných plen, ale je neméně účinná. Plenky mají, v Evropě uznávaný, certifikát „OK Compost“.

Značku Naty doporučuji každému, kdo hledá ekologickou alternativu jednorázových plen. Oproti běžným plenám nezpůsobují ani kožní problémy, jako je zarudnutí, podrážděná kůže nebo puchýřky v místě záhybů, proto jsou vhodné pro každé miminko, které s dermatologickými obtížemi dlouhodobě bojuje.

Osobně jsem tyto plenky využívala v porodnici a pořizovala je i na dovolenou, kde jsem neměla možnost vyprat látkové, které dcera běžně nosí. Moje očekávání splnily a s jistotou si je pořídím i příště.

Jaké jsou nevýhody ekologických plen?

Obecně jsou ekologické pleny mnohem tvrdší. Materiál více připomíná papír, což způsobuje trochu horší ohebnost, než na kterou jste možná zvyklí. U většího dítěte v tom nevidím žádný problém, ale v porodnici, kdy ještě miminko nemá zahojený pupík, je to trochu nešťastné. Plenka byla o něco větší (měla jsem pochopitelně velikost 1, která je určena novorozencům od 2 do 5 kg), a tak jsem trochu bojovala s ohnutím vrchní části plenky tak, aby pupík nepřekrývala. S tím souvisí i další nevýhoda. Lepicí pásky nejsou tak účinné, jak bych čekala, takže při ohnutí se často odlepovaly. Když ale dcera do plenky dorostla, problém s páskami odpadl.

Další věc, o které bych se ráda zmínila, je savost. V tomto případě plenky Naty více připomínají látkové pleny, protože pocítíte už jedno počůrání. Osobně v tom nevýhodu nespatřuji, naopak, protože i když je většina jednorázových plen v takové situaci suchá, neznamená to, že na pokožku dítěte nepřiléhá moč, která se už po krátké době mění ve čpavek a způsobuje tak časté opruzeniny. Určitě ale nevydrží celou noc, a pokud nejste zvyklí vstávat a v noci miminko přebalovat, pravděpodobně sáhnete po jiných plenkách.

Co naopak považuji za velkou nevýhodu, je cena. Za balení pro novorozence, kde najdete 26 kusů, dáte zhruba 200 korun, což vychází na téměř osm korun za jednu plenu. V případě větších velikostí je cena ještě vyšší. Z tohoto důvodu se domnívám, že poslouží zejména jako dočasná náhrada pro látkující maminky, popřípadě miminka s citlivou pokožkou.