Solothurn: Město švýcarského umění, historie a přírody

Pokud se znáte s lidmi, kteří se vydali letadlem, autem nebo autobusem do Švýcarska, často uslyšíte historky o známém medvědím příkopu v Bernu, o krásné metropoli a největším městu středoevropského státu Curychu anebo že si užili báječné lyžování a sáňkování někde uprostřed Alp.

Málokterý cestovatel si ale vybere jako prázdninový pobyt málo známé město Solothurn, které se nachází v Bernském kantonu na západní straně řeky Aare. Proto si jako znalec tohoto tajného tipu užijete krásnou a klidnou dovolenou v historickém městě, obklopené čistou přírodou a pohodovým prostředím.

Sice je Švýcarsko považováno za jedno z nejdražších zemí Evropy, ale ne moc známé destinace jako právě Solothurn se dají navštívit i za přijatelné ceny. Dovolte abych Vám trochu představil starobylé stavby a nepochybnou krásu tohoto srdce východního Švýcarska.

Staré město

Stejně jako například Praha nebo Paříž se i Solothurn může chlubit s překrásným starým městem nacházející se celé vně historických hradeb sloužící k ochraně obyvatelstva v desátém století, které v tu dobu žilo pouze na tomto území.

Nejdokonaleji udržené pozůstatky majestátního hradiště najdete u východního vchodu (Baseltor) a západního vchodu (Bieltor) do starého města. Obě brány pochází z 16. století a sloužily jako jediné dva vstupy do ostře hlídaného centra solothurnského kantonu. Nejstarší a současně jediná zbylá stavba z úplně prvního vybudování velkého hradiště je „Zeitglockenturm“ z roku 1150.

Katedrála sv. Ursena

Největší budovou, a současně i Symbolem Solothurnu, je katedrála svatého Ursena. Šestašedesáti metrová kostelní věž je vidět z velké dálky a ze všech světových stran, proto se stala poznávacím znamením malebného městečka. Římsko-katolická katedrála z roku 1769 navazuje na Baseltor a obsahuje jedenáct mramorových oltářů, jedenáct zvonů, tři nástropní malby a dva varhany.

Vyhlídková plošina velké věži je veřejně dostupná a dovolí Vám pohled na jedinečné panoráma starého i nového města ohraničené pohořím a řekou. Při hezkém počasí můžete daleko na jihu spatřit dokonce Alpy.

Muzea

Solothurn je proslavené kulturní centrum a nabízí mimo velkého divadla a kolosálního koncertního sálu několik zajímavých muzeí, mezi které patří Přírodovědecké muzeum (zde naleznete například repliku lebky Tyrannosaura Rexe a Foucaultové kyvadlo, které díky rotaci planety mění každou hodinu své pendlování o 10 stupňů) nebo Muzeum umění (na obrázku), které se může chlubit s největší světovou sbírkou obrazů a děl historických ale i současných švýcarských malířů a autorů.

Gastronomické specialitky

Pokud se rozhodnete zajet na výlet do kantonu v západním Švýcarsku, rozhodně nebudete hladovět. Tradiční restaurace a útulné kavárny podél klidného břehu Aary zajisté nezklamou: fajnové fondue, delikátní raclette a lahodné rösti zachutnají každému.

A pokud máte chuť na něco sladkého, stačí zajít zpět do centra. Läderach rozmazlí chuťové buňky s celosvětově proslavenou švýcarskou čokoládou, a pekárna Hofer nabízí specialitku „Solothurner Torte“, oříškový dort přímo ze Solothurnu.

Co příroda?

Pohoří Jura na severu a bernské nížiny na jihu města jsou perfektním kontrastem k starobylému centru Solothurnu. V třetihorách vyvinuté pohoří Jura okouzlí překrásnou přírodou, kterou můžete prozkoumat skrz zajímavé stezky. Lesy a parky v okolí vyzývají k procházkám na čerstvém vzduchu.

Pro milovníky okrasného ptactva byla před více než 100 lety zřízena malá voliéra poblíž katedrály svatého Ursena. Klece zde obývají různé druhy papoušků, holubů, kachniček a bažantů, a na barevné opeřence se můžete podívat zcela zdarma. 

S jazykovými problémy se ve Solothurnu nesetkáte. Téměř všude se v pohodě domluvíte anglicky, německy a francouzsky. Velká většina hotelů a restaurací je na špičkové úrovni, čistota a kvalita jsou celosvětově známé vlastnosti švýcarského servisu. Takže na co čekáte? Vydejte se na cestu a přesvědčte se. Určitě nebudete litovat.

Sandro Riedmann