Tipy, jak cestovat levně a ušetřit tak peníze na další dobrodružství

Cestování je velkým snem mnoha zmožených zaměstnanců, kteří přijdou po náročné práci vyčerpáni domů a nejraději by teď hned odletěli někam do teplých krajin. Jenomže existuje dlouho trvající přesvědčení, že časté a daleké cestování je výsadou horních deseti tisíc. Není tomu tak. V podstatě každý, kdo má příjem aspoň pár tisíc nad základním platem může cestovat často a klidně i do svých vysněných destinací. Chce to jen trochu znalostí, věnovaného času a odvahy.

Na co se připravit?

Pokud chcete tedy poznávat svět a nevyžadujete spaní v luxusních penzionech, večeři o pěti chodech či masáže třikrát denně, můžete vyrazit. Za trochu nepohodlí přeci nové poznávání a zážitky stojí. Projdeme si několik zásadních bodů, na kterých se dá při cestování nejvíce ušetřit.

Letenky

Stejně jako když jdete ke kadeřníkovi, i u letenek je více možností, kam zajít. Existují dražší a levnější společnosti. A ne, tady nejde o rozdíl pár korun, ale mnohdy o rozdíl v řádech tisíců. Těmto společnostem se říká nízkonákladové. Jídlo zdarma a kompletní servis sice na jejich palubě nečekejte, ale za to vás dopraví na místo třeba za polovinu ceny, co velké letecké společnosti. Mezi ty, co létají i z České republiky patří třeba Wizzair, Ryanair nebo Norwegian.

Na termínu záleží…

Pokud vás váš zaměstnavatel pustí na dovolenou jenom ve vybraných termínech a ještě se přitom tváří, že si právě dovolujete něco neslýchaného, tak tenhle odstavec přeskočte. Jde totiž o to, že vámi vybrané destinace mají sezónu, kdy je tam více turistů a všechno je dražší. Tím se řídí i letecké společnosti. Pokud vám nevadí vyrazit měsíc před hlavním náporem, můžete opět celkem slušně ušetřit. Navíc letecké společnosti někdy pořádají šokující slevové akce, kde můžete koupit letenky ještě s dalšími slevami.

Cestujte nalehko

V ceně těch nejlevnějších letenek máte většinou jenom příruční zavazadlo s maximální váhou 8-10 kilogramů. Pokud se chystáte do hor, tak vám to samozřejmě nestačí, ale jestli chcete třeba navštívit jenom nějaké město, je dobré nad takovými věcmi přemýšlet. Potřebuji si opravdu brát tuhle knihu nebo dva opalovací krémy? Za kilogramy navíc se platí a to my přece nechceme. Když už se tedy bez vlastní osobní knihovny a tašky hygienických prostředků neobejdeme, vyplatí se koupit si dražší verzi letenky, než doplácet na letišti. Vyjde to vždycky výhodněji.

V letadle nejste vážení

Tento nadpis není myšlen tak, že na vás letušky budou hrubé, ale jde o fyzickou váhu. Když si berete dvoje boty, jedny sandály a jedny pohorky, rozhodně se vyplatí vzít si na nohy pohorky a sbalit do tašky sandály. Zabírají méně místa a jsou třeba o dvě kila lehčí. Takže i když je venku třicet ve stínu, vzít si pohorky se pořád vyplatí. Vás nikdo vážit nebude a nemusíte připlácet za přebytečná kila.

Strava

I jídlo je nezanedbatelná součást rozpočtu vaší dovolené. I když se to nezdá, i v takovém Švýcarsku nebo Norsku to s cenami nemusí být tak dramatické. Vždyť jídlo si můžete kupovat v normální samoobsluze a uvařit si ho sami. Ano, pořád je to poměrně dražší než v Čechách, ale vezměte v potaz, že tyto země jsou nejdražší na světě. Pro ještě více šetrné je zde možnost přivézt si nějaké potraviny přímo z domova. Jenomže to jsme zase u těch kil navíc…

Ubytování

I tady platí pravidlo, že stačí hledat. Hotel, který je třeba jen sto metrů od hlavních tepen města může být o mnoho levnější než ten na hlavní třídě. Pokud vám nevadí ani více trampské přespání, můžete zvolit spaní ve stanu nebo pod širákem. V některých zemích, například v Japonsku nebo Norsku můžete stanovat úplně kdekoliv, včetně národních parků. A levnější a asi ani romantičtější možnost jen tak neseženete.

Kam tedy vyrazit?

To je samozřejmě na každém z vás. Někdo radši moře, jiný zase hory. Tento článek měl spíše pomoci každému, kdo se chtěl dostat do své vysněné země, ale myslel si, že na to nemá peníze. Má. Chce to jenom trochu odvahy.