Postel bez roštu jako pivo bez pěny

V pohádce Princezna na hrášku se toho hodně namluvilo především o stohu matrací, které zakrývaly jedinou kuličku hrášku. Proč se ale nemluvilo o postelových roštech? Vždyť rošty jsou nedílnou součástí postele. Rošt poskytuje podpěru matraci, zajišťuje její delší životnost a společně s ní poskytuje správnou oporu těla. Základní rozdělení roštů je na lamelové, segmentové a laťkové. Jaké jsou jejich výhody?

Lamelové rošty

Lamelové rošty patří k velmi oblíbeným. Počet lamel v jednom roštu by měl být alespoň 28, menší počet nezajistí správnou podpěru matrace. V případě lamelových roštů jsou jednotlivé lamely napevno usazené v rámu. Nabízejí tak pevnost, pružnost i stabilnost. Velkou výhodou u lamelových roštů je možnost nastavení jejich tuhosti. Velké mezery mezi lamelami zajistí perfektní větrání, které zamezí tvorbě plísní a usazování vlhkosti v matraci. Je dokázáno, že lamelový rošt nejen že zajišťuje kvalitní spánek, ale také prodlužuje životnost matrace až o polovinu.  I z lamelových roštů máme na výběr, existují:

pevné lamelové rošty – jsou rošty bez možností polohování. Jsou tak zcela jednoduchým typem určeným pro většinu postelí i matrací. Pevné lamelové rošty jsou velmi oblíbené u většiny zákazníků, proto je najdete ve většině domácností.

manuálně polohovatelné lamelové rošty – to polohovací lamelové rošty posouvají svou funkci o něco dál. Jak už z názvu vypovídá lze u lamelového polohovacího roštu nastavit polohu hlavy a nohou. Tyto rošty jsou oblíbené jak u uživatelů bez omezení, kterým dopřávají možnost pohodlnějšího sledování televize z postele i větší rozměr relaxace. Více vyhledávanějšími jsou u klientů se zdravotním omezením. Rekonvalescence a s tím spojený delší pobyt na lůžku je mnohem příjemnější, když lze polohu hlavy i nohou jednoduše nastavit. Pro polohovatelné rošty doporučujeme výběr latexové nebo pěnové matrace. Polohovatelné rošty obecně zajišťují i menší riziko proleženin.

motorové polohovatelné lamelové rošty – mnohem pohodlnější a příjemnější volbou jsou však motorové polohovatelné lamelové rošty, jejichž polohu můžete nastavit, aniž byste museli slézat z postele. Rošty jsou vybaveny elektromotorem a dálkovým ovládáním, který uvítají zejména lidé dlouhodobě upoutáni na lůžko.

vyklápěcí lamelové rošty – vyklápěcí lamelové rošty jsou určené především pro postele s úložným prostorem. U pevných lamelových roštů je provedeno vyklápění do strany, které umožní snadný přístup k úložnému prostoru.

Segmentové rošty

Segmentový rošt nabízí perfektní rozložení tlaku a tím i kvalitní oporu těla pro spánek. To zajistí velký počet segmentových prvků, které k sobě nejsou pevně přichyceny. Tuhost segmentových prvků je opět regulovatelná a klient si ji může sám nastavit. U segmentového roštu platí, že je oblast hlavy pevnější, oblast ramen je měkčí, oblast která poskytuje oporu zad je střední a pro nohy jsou použity opět pevné segmenty. Ze segmentových roštů opět máte na výběr a to buď – pevné, manuálně polohovatelné nebo motorové segmentové rošty.

Laťkové rošty

Laťkové rošty nabízejí větší tuhost a jsou určeny pro většinu matrací. Na rozdíl od pevné konstrukce lamelových roštů jsou jednotlivé laťky spojené textilními popruhy. Lze je dobře uskladnit neboť je možné je poskládat hezky na sebe. Jejich velkou výhodou je nízká pořizovací cena i skutečnost, že laťkový rošt umožňuje perfektní větrání pro matraci, čímž prodllužuje její životnost i zajišťuje zdravotní nezávadnost matrace. Pro laťkové rošty jsou vhodné pružinové matrace, naopak nedoporučuje se dlouhodobé použití matrace pěnové, u které se tímto zkracuje její životnost.

Tak vidíte, v pohádce Princezna na hrášku se řešil zejména počet matrací s poměrem k jediné kuličce hrachu. My však víme, že mnohem důležitější je výběr správného roštu. Vyberte si jej ke své posteli i vy!