Jak přežít rozvodový kolotoč

Rozvod sám o sobě je proces zdlouhavý, i když se může na první dojem zdát, že rozvodové řízení proběhlo celkem rychle a v klidu. Rozvod je věc jedna, ale rozpad vztahu je věc, která člověka poznamená na dlouhou dobu – mnohdy i na několik let či na celý život.

To záleží na mnoha faktorech. Tak či onak dnes se zaměříme na to, jak přežít pokud možno ve zdraví celý ten kolotoč událostí. Pokud již padlo definitivní rozhodnutí a žádost o rozvod byla podána, neznamená to, že je konec světa. Když jedno končí, druhé začíná. Zkuste myslet pozitivně.

Nelitujte se

Většina lidí rozvádějícího se člověka lituje, což je fatální chyba. Nejste přece žádná chudinka a uvědomte si, že vám právě začíná „nový život“. I když to všechno hrozně bolí a člověk musí vyřídit a vyřešit hodně záležitostí, nebude to tak stále. Hodně pomohou a výrazně ulehčí celý průběh i advokátní služby. Když budete mít někoho, koho se můžete zeptat, jak postupovat.

Přemýšlejte ne jen nad tím, co vám manželství vzalo, ale i přineslo a bez zlostí a urážek se zkuste vžít i do kůže toho druhého. Každý člověk je bytost svobodná (i v manželství) a má právo se rozhodnout, jak se svým životem naloží. Každý má právo jít a splnit si své touhy, sny a potřeby. Nefungující manželství se podepíše na dětech stejně tak, jako rozvod. Tudíž nemá smysl lepit něco, co stejně nefunguje a vymlouvat se na děti.

Koníčky

Možná si říkáte, kde vzít čas a energii na koníčky, když je toho momentálně tolik. Jenže právě věnování se oblíbené činnosti vám pomůže po psychické stránce. Neříkáme, ať se vrháte na nějaký složitý projekt, ale může to být kreslení, tanec, plavání anebo návrh vašeho nového bydlení – zkrátka plánování barev, dekorací. Pokuste se aspoň na chvíli přimět myslet na něco příjemného, pozitivního.

Dopřávejte si něco příjemného

Možná znáte pořekadlo – nový účes, nový chlap. Nicméně chodit randit by nebylo zrovna to nejlepší řešení a tímto pořekadlem se pro tentokrát neřiďte. Nicméně příjemná změna vám pomůže a pohladí vaše sebevědomí, které bezesporu utrpělo šrámy. Studie prováděná v Londýně prokázala, že rozpadem vztahu trpí ženy více než muži a je pro ně typické že cítí ponížení, zradu, osamělost, vztek, sebelítost, depresi. To vše jsou destruktivní pocity, které mohou vést k onemocnění. Snažte se dělat pro sebe to nejlepší a zapomeňte na pomstu a schválnosti. To dělají slaboši, a to vy nejste!