Švihadlem do formy!

Možná, že vás nebaví silový trénink nebo nechcete mrznout venku při běhu. Jaký zvolit sport nebo jakou aktivitu, kterou zvládnete doma? Pouze s jednou pomůckou? Odpověď zní švihadlo. 

Švihadlo má spoustu benefitů a je skvělým nástrojem pro lepší postavu. V dnešním článku se dozvíte, proč zvolit právě švihalo, jaké další přínosy skoky přes švihadlo mají a také kolik průměrně spálíte skákáním kalorií. 

10 minut přes švihadlo

Dle studie, kde byly porovnávány dvě skupiny, jedna skupina mužů měla za úkol běhat 30 minut denně, druhá skákat přes švihadlo pouze 10 minut denně, bylo zjištěno, že výsledky a zlepšení kardiovaskulárního systému jsou totožné. 

10 minut skákání přes švihadlo se vyrovná 30 minutovému běhu, tak proč si nezkrátit čas švihadlem? Navíc skákat přes švihadlo můžete z pohodlí domova, za jakéhokoli počasí. 

Spálené kalorie

Počet spálených kalorií závisí na mnoho faktorech. 

Rozdíl bude mezi obézním člověkem, který celý život pouze sedí u počítače a sportovcem. Roli ve spálených kaloriích hraje tedy váha, kondice, pohlaví, ale také intenzita přeskoků. 

Průměrně se uvádí, že člověk spálí až 700 kalorií během hodiny skákání. 

Pokud to tedy vydělíme, za 10 minut přeskoků spálíte okolo 100 kalorií. Zkuste během dne několikrát vytáhnout švihadlo a zaskákat si. Nejen, že spálíte kalorie, ale ještě se budete stále zlepšovat v přeskocích, až vám to půjde samo, rychle a zvládnete intenzivní skákání několik minut bez pauzy. 

Kondice

Protože je skákání přes švihadlo náročnější, zejména na fyzičku, zlepšujete si tím kondici.

Kondice a vytrvalost je důležitá nejen pro běžný život, ale také ji oceníte ve stáří. Lidé, kteří byli zvyklí se celý život hýbat, sportovat a být aktivní, povedou ve stáří kvalitnější život a dokáží běhat s vnoučaty a hrát fotbal. Lidé, kteří celý život pouze sedí, budou mít ke stáru problémy.

Myslete proto také na své budoucí já a hýbejte se. Třeba právě díky švihadlu, kterým si budujete kondici a fyzičku. Doběhnete poté každou tramvaj bez většího zadýchání, nebude vám dělat problém držet krok s turisty a nezadýcháte se ani při vykládání nákupu z auta. 

Další benefity přeskoků přes švihadlo

Skákání přes švihadlo vám pomůže nejen se spálením kalorií, zlepšením kardiovaskulárního systému nebo s kondicí. Jaké jsou jeho další benefity?

  • zvyšuje kapacitu plic
  • posiluje ramenní rotátory
  • posiluje lýtka
  • posiluje ruce
  • posiluje kosterní soustavu
  • zvyšuje hustotu kostí
  • snižuje riziko osteoporózy
  • zlepšuje držení těla
  • posiluje střed těla

Jak vidíte, jednoduché skákání přes švihadlo má opravdu spoustu benefitů pro naše zdraví a život. 

Jak a proč začít

Proč začít už nejspíše tušíte. Nejen, že má švihadlo benefity pro naše zdraví, zlepší vši postavu, ale také ho můžete využít kdykoli, nemusíte si pořizovat drahé vybavení ani docházet do žádných speciálních zařízení. 

Stačí si vám objednat švihadlo, vzít si pohodlné (sportovní) oblečení a začít. 

A jak začít, když jste úplný začátečník a nezvládnete odskákat více jak pár přeskoků? Nevzdávejte se. 

Každý den trénujte, ať už přeskočíte najednou desetkrát nebo stokrát. Uvidíte, že se každým týdnem budete zlepšovat a zvládnete skákat déle bez kolapsu a zamotání se do švihadla. Také s postupem času získáte lepší techniku, při které se méně zapotíte a přeskočíte vícekrát během minuty.