Kdysi se o jídlo bojovalo, dnes léčíme poruchy příjmu potravy

Každý živý organismus žije z příjmu potravy. Bez vody a jídla by došlo k destrukci, degradaci a následné smrti. Ve středověku bylo jídlo nejdůležitější prioritou každodenních činností. Snaha opatřit si obživu provázala lidstvo odpradávna, schopnost vypěstovat si plodiny a ulovit zvíře byla vštěpována už i těm nejmenším. Dnes je trend bohužel opačný. Lidé si přestali jídla vážit, jídlem se plýtvá a spousta lidí trpí poruchou příjmu potravy. Naši předkové, kteří často nedobrovolně hladověli a o jídlo vedli osobní konflikty i mezinárodní války, by se nestačili divit.

Ale každá doba má v historii svoje poslání i svůj vývoj. Obdobně je tomu i u lidského smýšlení. Poruchy příjmu potravy jsou civilizačními nemocemi, které není dobré podceňovat. Člověk, který tímto problémem trpí, se za to obvykle stydí a svoje patálie skrývá, ve skutečnosti ale potřebuje intenzivní psychoterapeutickou pomoc.

Nepodceňujte varovné příznaky!

Přejídání, bulimie, anorexie. Určitě jste o nich už slyšeli a možná ani netušíte, že se problém týká někoho z vašich blízkých. Vodítek k zamyšlení, že touto nemocí trpí, někdo v okolí nebo dokonce vy sami, je hned několik. Nápadné hubnutí, vyhýbání se jídlu nebo naopak nesrstné přejídání. Společným jmenovatelem všech výše uvedených nemocí je bláznivý pocit, že jste tlustí, nevyjímaje fyzické a psychické strádání, které ústí do zdravotních problémů a může skončit dokonce smrtí.

Za minutu zjistíte, jak jste na tom vy

Máte k jídlu odpor nebo k němu chováte smíšené pocity? Pak si odpovězte na pár otázek, abyste zjistili, jak na tom ve skutečnosti jste.

  • Přemýšlíte nad svojí postavou či váhou téměř každý den, někdy i několikrát denně?
  • Máte pocit, že jídlo je vaším nepřítelem?
  • Vyvolávají ve vás myšlenky na jídlo některou z těchto emocí: pocit hnusu, strachu, studu, úzkosti, výčitek svědomí, nepohody?
  • Máte sníženou sebedůvěru a často o sobě pochybujete?

Pokud jste si alespoň na jednu otázku odpověděli „ano“, pak se neváhejte objednat k nezávazné konzultaci na soukromou kliniku AdiCare v Praze, kde se na prevenci i léčbu poruch příjmu potravy specializují. Dostane se vám základní diagnostiky a popřípadě i efektivní léčby, a to vše naprosto diskrétně. O vašem problému se nikdo nedozví a nebude uveden ani do vaší zdravotní dokumentace u obvodního lékaře. Máte-li sebemenší střípky podezření, napište na email: info@adicare.cz nebo zavolejte na linku: +420 739 375 763.