Dát si trénink ráno, odpoledne nebo ve večerních hodinách?

Jste aktivní sportovci, navštěvujete pravidelně fitness centra a rádi byste ještě vylepšili své výkony a výsledky? Ptáte se, kdy nejlépe zařadit trénink? 

V první řadě je třeba si říct, že byste měli zařadit trénink na takovou hodinu, které nejvíce vyhovuje vám. Každý trénink může nést výsledky, pokud máte dostatek sil, cviky děláte s dostatečnou intenzitou a skvělým technickým provedením. 

Určitě spousta z vás si nemůže zrovna vybírat, kdy zařadit trénink, pokud jste studenti a máte předem dané studijní hodiny či pokud jste zaměstnanci a volno si kvůli tréninku vzít určitě také nemůžete. Proto byste měli určitě volit trénink v jakoukoli hodinu, ale hlavním cílem by měla být konzistence v trénincích.

Uveďme si ale pár výhod i nevýhod u jednotlivých tréninků v jinou hodinu. 

Po ránu na lačno

Spousta lidí začíná svůj den s tréninkem. Takový trénink přináší spoustu výhod, ale má i své zápory.

  • Motivace, start dne

Mezi první a nejspíše největší výhodu takového tréninku po ránu je určitě nastartování dne. Je dokázáno, že pohybová aktivita, například pouze desetiminutová chůze do schodů, vám dodá více energie než káva. A co teprve pořádný silový trénink! 

Díky zátěži v posilovně budete poté více odolní vůči stresu během dne, budete sršet energií, mít skvělý pocit z dobře odvedeného tréninku a celý den se ponese v pozitivním duchu. 

  • Energie

Raní tréninky také mnoho lidí zařazuje proto, že po ránu se cítí nejvíce nabití energií. Pokud dbáte na kvalitní spánek, není nic lepšího než vstát na budík v brzkých hodinách, jít si zacvičit a poté mít celý den na jiné povinnosti. 

  • Prázdné fitko

Sice jsou tu tací, kteří volí trénink po ránu, ale mnoho lidí si zkrátka raději přispí, proto další výhodou takového tréninku je prázdné fitko, které budete mít pro sebe. Nebudete se muset omezovat kvůli zabraným strojům a užijete si podle sebe naplánovaný a nikým nerušený trénink.

  • Je třeba se rozehřát

Jednou z nevýhod takového tréninku je právě nedostatečné rozehřátí. Pokud totiž volíte opravdu brzký trénink, vaše svaly a klouby jsou po spánku nejspíše ještě zatuhlé, a proto je třeba myslet na kvalitní rozehřátí. 

  • Málo síly

Pro někoho může raní trénink mít nevýhodu v podobě menší síly. Po celé noci vám už nejspíše vytrávilo, takže můžete mít nedostatek živin a energie, kterou budete potřebovat na silový trénink. Tento problém můžete vyřešit malou svačinou před tréninkem v podobě ovoce či nějakého snacku.

Odpolední trénink

  • Dostatek energie

Oproti rannímu tréninku, odpoledne už jste nejspíše po jednom či dvou jídlech a proto vaše tělo má i více energie. Je dobré zvolit před a po tréninkový jídlo s vyšším obsahem bílkovin, středním obsahem sacharidů, kdy můžete využít i rychlé cukry v podobě ovoce či medu a malým obsahem tuků.

  • Rozehřáté svaly i klouby

Po pár hodinách na nohách vaše svaly jsou už rozehřáté, ale na malé protažení stejně nezapomínejte. 

Odpolední trénink volí nejčastěji většina. Můžete vyrazit ihned po práci či škole, kde si v posilovně vybijete stres či odpočinete od všedních starostí.

Trénink k večeři

  • Méně kvalitní spánek

Největší nevýhodou takového tréninku je hlavně to, že nás většinou silový trénink nabudí a my se poté cítíme plní energie, což ve večerních hodinách málokdo ocení. Kvalita spánku ovlivňuje naše zdraví i růst svalů, proto bychom neměli po silovém tréninku ihned ulehnout k spánku. 

Pár výhod i nevýhod u jednotlivých tréninků už znáte, podstatné je jít cvičit, dbát na techniku, progres a svalové přetížení, poté už je jen a jen na vás, kdy vyrazíte směr posilovna.