Dámské kabelky – k čemu je ženy vlastně potřebují?

Jsou různé – velké, malé, barevné, pravé, falešné (co si budeme povídat, vždyť vypadají stejně dobře a jsou tak levné!), nové i staré. Každá máme jednu oblíbenou a pár dalších do sbírky. S kabelkou se to totiž má tak, že ať je sebekrásnější, nikdy nemůže být dokonalá. Vlastně by se o ní dalo říct skoro to samé, co o ženě. Ovšem v tomhle případě falešná není lepší, právě naopak, i co se týká ceny. Ale jinak obě můžeme popsat skoro stejně. Každá kabelka má něco, co jiná nemá a žádná nemůže mít všechno. Například psaníčko se skvěle hodí do divadla, je tak malé a uzounké, ale nemůžete si ho vzít na výlet, protože se do něj nic nevejde a navíc by to bylo divné. Stejně jako ta sladká, hubená slečna v televizi se úžasně hodí do filmu, ale nic se do ní nevejde (ani jídlo, ani mozek) a je celkově nepraktická.

Pak jsou kabelky zlaté, s velkými třásněmi a jinými šílenými ozdobami. Tak na takovou (tašku i ženu) musíte mít opravdu specifickou náturu… a také dost peněz. Typů je spousta a žádná není dokonalá, jedna má moc velké ucho, druhá moc výrazný zip, další už je otrhaná, jiná má málo kapes, do téhle se nic nevejde, tamta je zas moc velká. Je to stejné jako se ženou, ty také porovnáváme a chceme z každé něco. Od tamté větší prsa, jiná má zase útlejší pas, od téhle chci ty skvělá stehna, od druhé pevnější zadek, rovnější vlasy, kudrnatější vlasy, více chytrosti, více roztomilosti… Ach dámy, proč jen jsme tak vybíravé?

Naše oblíbená kabelka je naprosto schopná nás popsat. Nejenom navenek říká, jestli jsme spíše tiché a nenápadné, nebo okázalé a toužící po pozornosti. Může také prozradit, jestli dáme dvacet tisíc za kabelku, nebo dvacet tisíc za dovolenou v Turecku, kde si koupíme za deset euro kabelku na první pohled stejnou (chybějící písmenka můžeme dopsat fixou, že jo).

Obsah naší kabelky je jak čtení z ruky, ale pravděpodobně mnohem přesnější. Základ každé z nich je peněženka, u někoho prakticky prázdná, ale zato se spoustou klubových a slevových karet, u někoho plná peněz a bez slevových karet (slevy jsou pro ně přece zbytečné). Následují klíče, většinou volně pohozené v jednom rohu kabelky. Saháme pro ně naslepo, a pokud tam nejsou, dostáváme chvilkový záchvat paniky, než se o ně pořežeme v jiné části kabelky, kam se záhadně přesunuly. Býváme z toho často v šoku a příště si dáváme pozor, abychom je pečlivě vložily na jim vyhrazené místo. Ty pečlivější z nás je dávají do kapsy, odkud je pak zpravidla nemůžou vydolovat nebo se jim kapsa protrhne.

Další základní věcí jsou volně poztrácené předměty, ze kterých míváme často radost. Jde o drobné mince (no, většinou tak drobné, že až takovou radost vlastně nemáme), u těch šťastnějších bez slevových karet se pak objevují drobné bankovky v řádu tisíců například. Dále jde o bonbóny či žvýkačky, které se vysypaly ze svých původních obalů. Není radno tyto předměty pojídat, často jsou obalené v chlupech našeho domácího mazlíčka, kterého věrně nosíme všude s sebou (na kalhotách, kabátu, v kabelce). Ale pokud si to vyžaduje situace, nedá se nic dělat, jsme ochotné se obětovat – a to většinou kvůli vám, pánové, abyste si o našem dechu či zubech nemysleli nic špatného. Problém je, když z něžných úst pak trčí trs kočičích chlupů. Co se týče kuřaček, jejich kabelky vždy obsahují jednu či dvě krabičky a pár zlomených cigaret na útěku, co se pomalu drolí na dně kabelky.

Většina z nás neodejde z domu bez hřebenu, voňavky a lesku na rty. Na hřeben se chytají všechny výše zmíněné věci a ještě navíc on sám na dno kabelky pouští spoustu našich vlasů (jako kdybychom jich měly na rozdávání!). Voňavka samozřejmě ztratí víčko hned po vložení do tašky a její hrdlo se obalí drobky a kusy bonbónů. Lesků na rty tam máme zpravidla tolik, že vždy, když ho nehledáme, se nám jich nejméně deset připlete o cesty. Ale pokud ho pravdu nutně potřebujeme, jako zázrakem nemůžeme najít ani jeden. Pak jsou tu věci, které z kabelek vykukují. Jde o dvě věci, totiž kniha, nebo příruční čivava – na první pohled tak můžete poznat, zda nynější středobod vesmíru slečny je Karel IV., sado-maso s panem Greyem, nebo pan Ňufík s diamantovým obojkem.

K praktickým věcem v kabelce patří mobil, diář a propiska. V dnešní době nemáme šanci, abychom ztratily povědomí o tom, kde se náš mobil nachází. Má většinou i vyhrazenou kapsu, aby se nepoškrábal o pilník, propisky, pinzetu a klíče, ale jakmile zvoní, nikdy v té kapse není. Záhada. Diář ležérně rozevřený se zmačkanými stránkami, propiska je samozřejmě nepíšící.

Co se týká zbylého obsahu, jde o gumičku na vlasy (pokud ji nemáme na zápěstí), balíček kapesníků, poházené použité „archivní“ kapesníky na horší časy, vložku nebo tampón – ani jedno ovšem v době, kdy bychom je potřebovaly, spoustu účtů a zbytečných papírků. Dlouho odkládáme úklid, který je jednou za čas bezpodmínečně nutný, to platí i pro naši hlavu. Ať už je žena či kabelka jakákoliv, rozhodně má v sobě spoustu potřebných věcí – nejen svých, ale i své drahé polovičky. Jsme tak obětavé a myslíme na všechno, i když nám občas dělá problém něco někde najít. Mužům se na první pohled může zdát, že v naší kabelce (hlavě?) vládne chaos a nepořádek, proto se taky bojí strčit ruku dovnitř, aby je něco nepokousalo. Ale my máme daný přesně fungující systém a je jedno, jestli se jedná o ženu malou, velkou, s velkým uchem nebo málo kapsami.

Pokud najdete muže, který se snaží vyznat ve vaší kabelce a jednoho dne se mu to podaří, pak si můžete být jistá, že vás jen tak neopustí. Není pravděpodobné, že ty strašná muka, co zažil s vaší kabelkou, by si chtěl ještě dobrovolně opakovat s nějakou jinou. A hlavně musíte ocenit, že překonal strach a ponořil se do zmatku, jen aby na vás udělal dojem. To už přeci stojí za to, abychom se i my snažily chápat jejich mozky.