Jak se chovat, abyste nepřišli o svá data?

Ztráta důvěrných informací může mít na podnikání fatální dopad. Pokud jste se v minulosti otázkou informační bezpečnosti nijak zvlášť nezabývali, měly by vás motivovat statistiky, dle kterých je v ohrožení prakticky každá firma, která je připojena k internetu. Další hrozbu navíc představují sami zaměstnanci. Velmi často „vynáší“ soubory z firemního ekosystému za účelem prodeje konkurenci nebo založení vlastního byznysu. Jakým způsobem postupovat, aby byla data chráněna?

Veškerá zařízení opatřete heslem

Naprosto základním opatřením je nastavení uzamykání systému v případě nečinnosti. Požadavek na PIN kód nebo heslo slouží jako prevence před zneužitím nepovolanou osobu, která by mohla v době nepřítomnosti oprávněného uživatele přistupovat k souborům.

Implementace identity manageru

Identity management system neboli identity manager je platforma, která slouží ke správě uživatelských účtů jednotlivých aplikací z jediného místa. Správa identit a přístupů významně šetří čas IT oddělení a umožňuje delegaci operativy na nadřízené. Podrobné informace o problematice identity managementu najdete na blog.bcvsolutions.eu – blogu významného českého vývojáře IdM platformy CzechIDM.

Používejte jen aktualizované programy

Opravdu musíme připomínat, jaká rizika skýtá neoriginální software? Mohou se v něm vyskytovat bezpečnostní díry nebo zadní vrátka (backdoor). Naopak si ohlídejte, aby byl váš operační systém aktuální a stejně tak i všechny používané aplikace.

Pravidelně zálohujte

Stát se může cokoliv, a pokud o soubory z nějakého důvodu přijdete, díky záloze budete opět zpátky ve hře. Určitě není od věci data šifrovat – v případě krádeže by byla záloha nepoužitelná. Bez šifrovacího klíče by byla pachateli k ničemu.