5 způsobů, jak si vydělat díky blogování

Když začnete blogovat, většinou to děláte proto, že vás to baví a naplňuje. Věnujete mu spoustu času a zdokonalujete se. U někoho je to až tak velká láska, že by se jí chtěl věnovat místo svojí práce naplno. Popravdě nejsem úplně zběhlá v tom, kolik % blogů (youtubery do svých statistik nepočítám) si vydělává natolik, aby je blog uživil. Ale mnoho jich nebude. České firmy ještě zdaleka neobjevily potenciál blogerů a svoje rozpočty radši vydávají do PPC reklamy (ačkoli podle statistik používá AdBlock až 47 % uživatelů), ten velký boom si myslím teprve přijde, aspoň doufám. I tak máte spoustu způsobů, jak získat díky blogu peníze.

Rozdělila jsem způsoby na přímé a nepřímé – osobně využívám hlavně ty nepřímé. Tak mrkněte níž, všechno (snad) srozumitelně vysvětlím.

1. Nechte si zaplatit svoje články

Čas od času se vám (i mně) nějaká firma ozve s nabídkou placeného článku. Osobně nejsem z těchhle věcí moc nadšená, protože v nich jsou často nevýhodné podmínky, produkty nesouvisí s tématem mého blogu a je vidět, že daný člověk vůbec neví, kdo jsem. K tomu musíte zmínit to a to, napsat taky tohle, vychválit, sdílet všude možně. Ale pokud máte blog zaměřený na domov nebo DIY, napište mi a přehodím vám jeden docela zajímavý zahraniční kontakt, kde za článek zaplatí o maličko víc než v českém prostředí a podmínky jsou příjemné.

Každopádně bych na to šla i z druhé strany. Líbí se vám nějaký e-shop? Zkuste ho oslovit sami a nabídnout recenzi. Je však důležité, abyste e-mail napsali správně a taky správnému člověku. Co by měl obsahovat?

  • Oslovení (pokud víte jméno člověka, nezapomeňte na to)
  • Představení – ihned se představte, kdo jste, co děláte…
  • Pár slov o blogu – zmiňte, na co se zaměřujete, o čem píšete a přidejte odkaz – ideálně na nějaký konkrétní článek, který se vám povedl
  • Co chcete – peníze/produkt, buďte konkrétní
  • Co za to nabízíte – a buďte zase konkrétní, nepište jenom obecně článek, ale i to, jak může vypadat, přidejte nápady a podobně

Pošlete a čekejte. Když po týdnu/dvou nepřijde odpověď, napište ještě jednou decentní připomínku.

Pokud vám pro začátek stačí jen pár stovek jako přivýdělek, mrkněte na stránky copywriteri.cz, copywriting.cz, kupobsah.cz nebo placla.cz. Nemám s nimi moc osobní zkušenosti, ale lidé kolem mně tvrdí, že fungují a jsou spolehliví.

 2. Využívejte bannery nebo affiliate programy

Affiliate funguje na principu provize. Z každého platícího zákazníka dostáváte určité procento z jeho prodeje. Vím a všimla jsem si u některých blogerů, že jim za to čtenáři spílají, ale mně na tom nepřijde nic špatného.

affiliate programech si ideálně předem něco přečtěte, co vím ze zkušeností jiných, vždy fungují lépe kombinace bannerů a odkazů. Na stránkách Affilboxu jsou zmínění jejich klienti. Mně osobně (pro můj blog) se zdá zajímavá třeba Econea.cz, někomu pak bude vyhovovat provize z Alkohol.cz nebo třeba hodinky Helveti.cz. Kdybyste byli zaměření na knihy, asi bych zadala do vyhledávače affil knihy a věřím, že nějaké knihkupectví, které provizní program využívá, existuje a najdete ho. Víte, z jaké oblasti jsou údajně nejvyšší provizní zisky? Z cestování. Takže jestli máte cestovatelský blog, zkuste 🙂 Dále doporučuju registraci třeba na CJ.com.

Ještě ke klikacím bannerům – u nich jste placeni za proklik, tedy za každého přivedeného návštěvníka. Například bloggerský Adsense nefunguje, je to zbytečná a otravná věc, tak radši vyzkoušejte jiné partnery. Můžete nabídnout reklamní prostor firmě, se kterou už spolupracujete. Co se týče cen, budou se pohybovat v řádu stovek a nižších tisíců za rok. Takové bannery na bočním panelu používá třeba Vivi Vintage. Od jedné z blogerek jsem slyšela, že právě ona patří k těm, co si blogem vydělávají, ale přímo od ní zas vím, že to tak není – to jen pro představu, jak to může být ve světě blogerů všechno zkreslené.

3. Prodávejte na svém blogu – produkty nebo služby

Máte už dost věrných fanoušků? Možná je čas jim něco nabídnout. Třeba umíte fotit/malovat/tvoříte šperky, které ostatní mnohokrát na sociálních sítích zaujaly. Je to pak ten nejlepší způsob, jak si blogem vydělat. Osobně se taky chystám prodávat, jen zatím nechci zveřejňovat co. 😉 Ale pro inspiraci jsem vybrala několik blogerů, o kterých vím, že něco zajímavého nabízí.

La Tereza

Terku vlastně neznám osobně, narazila jsem na ni teprve nedávno. Má dokonalý Instagram a myslím, že v Čechách patří k těm, co to na téhle síti umí dokonale. Teprve nedávno začala prodávat šperky a založila si e-shop na platformě Shoptetu.

A kdo ještě prodává? Třeba Tamarki, Petra z Myhomestyle a mnoho dalších. Určitě se k nim mrkněte a inspirujte se.

Osobně nejsem úplně nadšenec z infopodnikatelů, takže jsem vynechala e-booky. Ale i jimi si můžete parádně vydělat, jen jde o to mít nápad a hlavně: předávejte ostatním něco smysluplného.

4. Pište pro e-shopy nebo magazíny

Jestli opravdu rádi píšete, tak bych se zaměřila na tuto část víc. Opět bych začala oblíbeným e-shopem nebo obchodem, co prodává produkty, které nějak souvisí s vaším blogem. Já jsem měla takto kdysi spolupráci s firmou Sevt, pro které jsem články psala. Nedávno jsem napsala dva pro Davonu, byly to návody na tvoření. Opět si všimněte, že jsou to věci týkající se mého zaměření na blogu. Jestli cestujete, hledejte cestovky, outdoorové potřeby, ale i jazykovky a podobně. Pokud se zabýváte kosmetikou, určitě se vám z nějakého takového e-shopu ozvou zpátky. Dejte si zase záležet na oslovovacím e-mailu. Věřím, že uspějete. 🙂

5. Spravujte sociální sítě firmám

Někteří z vás mají určitě talent na sociální sítě – naopak e-shopy v tomhle směru dost často pokulhávají. Tak zkuste nabídnout tyhle služby. Zpočátku se můžete dohodnout na nějaké nižší částce a dohodněte si s nimi (předem), že pokud budou spokojení, částku po určité zkušební lhůtě navýší. A zas hledejte sobě blízké zaměření, práce vás musí bavit.

Mějte se krásně a napište, co funguje vám.

Iva Baltaretu: máma, marketérka, blogerka – mám blog zaměřený na DIY (DIY projekty) a cestování. Ráda objevuju, propojuju a seznamuju se s novými věcmi a lidmi.