Neúmyslná otrava dítěte do 5 let jeho věku hrozí v každé rodině!

Znáte to. Syna nebo dceru máte doma stále na očích, ale stačí chvilka zamyšlení a už je o pár metrů dál, než byste čekali. A jako naschvál v místech, která mu nedovolíte nikdy prozkoumat. Čím menší dítě, které se už dokáže samo pohybovat, tím větší možnost, že se může vystavit nebezpečí otravy. A mnohdy jde nejenom o poškození zdraví, ale i o život!

Věděli jste, že až 90 % všech otrav hrozí dětem ve vlastním domově nebo na návštěvách?

Určitě jste po příchodu vašeho potomka na svět udělali spoustu bezpečnostních opatření, která jste rozšířili v okamžiku, kdy začal sám lézt. Dali jste si záležet především na uložení alkoholu, chemických prostředků, léků a některých pokojových rostlin do míst, na která v žádném případě nedosáhne. Všechny tyto věci totiž děti nesmírně lákají. Přitahují je čistící prostředky pro domácnost svými obaly, tak podobnými dětským pitíčkům nebo nápojům pro dospělé, pilulky připomínající bonbóny, rostliny svým atraktivním vzhledem a jako třešnička na dortu sypké prací prášky, které je přímo vybízejí ke hraní.

Paradoxně si někdy sami nechtěně připravujeme živnou půdu pro budoucí problémy. Zářným příkladem jsou léky!

Vždy, když svému synovi nebo dceři dáváte prášky, léčivý sirup nebo jen vitamíny, nikdy je nenazývejte jinak než LÉKY! Problémy s polknutím jsou u dětí normální, ale vyhněte se tomu, že je budete vábit na to, že jsou to jenom bonbonky nebo sladká šťáva. Vystavujete je vážnému nebezpečí, že pokud nějaké léčivo někde zahlédnou, mohou je spolykat právě proto, že vašim řečem uvěří. Buďte proto velice opatrní a v tomto případě nazývejte věci pravými jmény už od začátku jejich života.

Co dělat, když mé dítě požije některou z nebezpečných látek?

Můžete být prototypem Rodiče roku a bezpečnostním technikem v jedné osobě, a přesto se může klidně stát, že právě váš potomek narazí shodou náhod na nějakou chemikálii a sní ji, nebo se mu dostane do očí.

Pokud chytíme dítě „při činu“, je z poloviny vyhráno. Ať už budete vědět přesně, kolik toho stačilo sníst nebo vypít, nebo ne, nemeškejte a vyhledejte lékařskou pomoc.

Hned můžete zkonzultovat situaci s vaším pediatrem či s nemocničním zařízením nebo volejte do Toxikologického informačního střediska (tel. 224 919 293), kde po nahlášení vaší situace získáte okamžitě pokyny pro první pomoc a rady, jak postupovat dále.

Jestliže budete mít jenom podezření, že se vaše dítě přiotrávilo, jednejte také neprodleně. Raději planý poplach, než by záchrana měla přijít pozdě.

Jaké jsou vážné příznaky otravy?

Náhlé nevysvětlitelné silné zvracení, křeče, poruchy dýchání a rytmu srdce, špatné prokrvení částí těla a ztráta vědomí.

V tomto případě je nutné co nejrychleji zavolat rychlou lékařskou pomoc a uložit dítě do stabilizované polohy. Pravděpodobnost, že přežije a vrátí se do zpátky do života, je závislá na čase. Ročně se neúmyslně otráví zhruba 800 dětí ve věku od 1 do 5 let. Vynikající zpráva je ta, že fatální následky otrav u tak malých capartů jsou díky moderní medicíně a včasném zásahu lékařů opravdu výjimečné.

Nikdy proto nepodceňujte u svých synů a dcer jejich zvědavost a přirozenou touhu poznávat své okolí. Rozum a předvídavost musí být na vaší straně a prevence je to, oč tu běží, především. Tak na ni nezapomeňte!