Thajsko: Historický park Sukhothai

Sukhothai je hlavním městem stejnojmenné provincie. V překladu znamená název města „úsvit štěstí“. Dříve se jednalo o hlavní město Thajska, dnes je Sukhothai hojně navštěvované především díky historickému parku Old Sukhothai, který ukrývá impozantní ruiny starého království.

Sukhothai v minulosti a dnes

Město bylo založeno roku 1238. Po dobu 120 let bylo hlavním městem Thajska. Sukhothai bylo prvním královstvím v dnešním Thajsku, v době své největší slávy bylo mocné a impozantní, dnes jsou na jeho místě už jen zříceniny honosných staveb. Před mnoha lety se jednalo o centrum říše, dnes je velice populárním cílem turistů, milovníků historie a samozřejmě Thajců hrdých na svou historii. Království Sukhothai zdobí památky z khmerského období, dále také viharny, chedi, prangy a hlavně chrámové komplexy, respektive jejich pozůstatky.

Sukhothai je v současnosti malé město s populací okolo 35 713 obyvatel. Stejnojmenná provincie se nachází na dolním okraji severní oblasti Thajska, zhruba 427 kilometrů severně od Bangkoku, a pokrývá přibližně 6 596 km2.

Historický park Sukhothai (Old Sukhothai)

Zhruba 12 kilometrů jízdy od centra dnešního stejnojmenného města se rozprostírá historický park Sukhothai.  Park má rozlohu 70 km2 a je rozdělený do několika zón. Do každé zóny se platí vstupné. Vyhraďte si na návštěvu historického parku dostatek času, park je doslova plný buddhistických chrámů, vodních příkopů, zřícenin chrámových komplexů, městských bran a zdí. Nebudete vědět, co dříve fotit a obdivovat.

Mapy seženete zdarma nebo za menší poplatek v pokladně u vstupu do parku. Otevřeno je denně od 6:00 do 18:00, i když otevírací doba se může v průběhu roku měnit. Výhodou je, že za brány historického parku Sukhothai můžete i na kole, takže stihnete všechno projet i za jeden den.

Centrální zóna parku obsahuje většinu nejznámějších zřícenin a muzeum. Celý kompex historického parku Sukhothai byl označen za národní kulturní dědictví. Pokud se chcete dozvědět ještě více informací ještě před návštěvou, zavítejte do turistického centra poblíž Wat Phra Phei Luang. Další zajímavé artefakty z dávných dob v současné době ochraňuje a spravuje muzeum Ramkhamhaeng National Museuma národní park Ramkhamhaeng.

K nejnavštěvovanějším památkám v centrální zóně parku patří chrám Wat Mahathat z konce 13. století, královský palác Noen Prasat a chrám Wat Si Chum, kde můžete spatřit nadživotní sochou sedícího Buddhy. V severní zóně leží Wat Phra Phai Luang, který obsahuje pozůstatky celé řady budov a velký prang s štukovými reliéfy. Působivý je Wat Sri Chum, který ukrývá mohutnou sedící postavu Buddhy, která se dívá skrz otvor.

Rozhodně stojí za to navštívit park Sukhothai při východu anebo západu slunce, zažijete neopakovatelnou atmosféru a vyhnete se davům.

Jak se do Sukhothai dostanete?

Sukhothai najdete zhruba 400 kilometrů severně od hlavního thajského města Bangkoku. Do Sukhothai létají vnitrostátní linky z Bangkoku, let trvá okolo jedné hodiny a 15 minut. Do města se snadno dostanete i autobusem, ačkoli místní autobusové nádraží je jen malé. Po městě se můžete nejlépe pohybovat místní dopravou songthaew anebo na vypůjčené motorce nebo bicyklu.