Naučná stezka Bílá Opava aneb co nevynechat v Jeseníkách

Chystáte se do Jeseníků a přemýšlíte, která místa zde navštívit? Ačkoli má toto pohoří opravdu hodně co nabídnout, doporučuji rozhodně nevynechat naučnou stezku s názvem Bílá Opava. A to především v případě, že vás láká pohled na nádhernou přírodu a nezaleknete se trochu náročnější trasy. Výlet si navíc můžete snadno prodloužit a vydat se snadno až na Praděd.

Naučná stezka vede stejnojmennou přírodní rezervací, délka trasy je podle Správy CHKO Jeseníky 5 kilometrů. Podél chodníku navíc najdete 13 informačních tabulí, na kterých se dozvíte zajímavé informace o tomto místě. Jak už jsem zmínila, trasa je trochu náročnější – důvodem je především fakt, že během cesty na vás bude čekat několik dřevěných žebříků a lávek, které budete muset zdolat. Doporučuji proto vzít si na cestu dobré boty a v zimním období se této trase spíše vyhnout.

Vodopád přímo u parkoviště

Začátek trasy najdete u hotelu Hubertus v Karlově Studánce. Odtud budete pokračovat po žluté turistické cestě, která vás zavede do údolí. Čím více budete postupovat nahoru, tím více budete moci sledovat, jak se mění okolní krajina. Okolní příroda je zde opravdu nádherná. Velká část rostlin, které rostou v údolí Bílé Opavy, je navíc chráněná. Spatříte zde mimo jiné také cenný smrkový prales tvořený z charakteristické růstové formy smrku. Čekat na vás bude i pohled na několik vodopádů, z nichž největší měří 7,9 metru. Možná vás také překvapí, jak rychle objevíte první vodopád- bude na vás totiž čekat hned po východu z parkoviště.

Cesta přes žebříky a lávky

Jak jsem již zmiňovala, na cestě naleznete hned několik dřevěných žebříků a lávek. Jejich zdolání pro vás bude jistě zajímavým, pro některé možná i adrenalinovým zážitkem. Po tom, co projdete tuto (náročnější) část stezky, můžete pokračovat po modré turistické trase k horské chatě Barborce. Zde se nabízí možnost občerstvení či odpočinku po náročném výšlapu.

Až na vrchol hory Praděd

Pokud si zatoužíte výlet prodloužit, můžete pokračovat po modré trase, která vás zavede až vrchol hory Praděd, kde najdete rozhlednu. Tato část cesty již vede po upravené asfaltové cestě. Z vrcholu (a především pak z místní rozhledny) budete mít za pěkného počasí perfektní výhled na okolní hory.

Jednodušší cesta zpět

Vaše zpáteční cesta by měla vést po modré turistické trase, která vás zavede zpět k chatě Barborce. Dále pak pokračuje podél žluté turistické trasy až k parkovišti v Karlově Studánce. Tato cesta je méně náročná než žlutá a již zde nenajdete žádné lávky ani žebříky.

Nezapomeňte na Karlovu Studánku

Když budete mít po návratu na parkoviště chuť a čas, doporučuji si prohlédnout Karlovu Studánku – jde o opravdu velmi hezkou lázeňskou obec. Uvidíte zde mnoho historických staveb a mimo to zde najdete i pavilon, kde se budete moci napít z minerálního pramene.

Ačkoli vám dá tato naučná stezka možná trochu zabrat, projít si ji jednoznačně stojí za to. Zdolávání lávek a žebříků je skvělým zážitkem a okolní příroda je opravdovým pohlazením pro duši.