7 důvodů, proč vyrazit na cestu

V poslední době se čím dál tím více lidí odhodlává opustit tradiční dovolenou v Chorvatsku a začít cestovat jinak. Levněji, déle, opravdověji. Rozhodnou se na pár týdnů, měsíců nebo let opustit svůj domov a vydat se na cestu, která jim úplně změní život. Nebo vyrážejí pravidelněji, třikrát nebo čtyřikrát ročně na pár dní do různých koutů světa, kde objevují, poznávají a užívají si aktivní dovolenou.

První otázka většiny z nás zní: kde na to vzít peníze? Proti zažité představě, že na cestování jsou potřeba statisíce na účtu, dnes hovoří několik cestovatelů, kteří dokázali s rozpočtem pár tisíc cestovat například měsíc po Asii. Pokud přehodnotíte svoje priority, určitě dokážete va vašem rozpočtu najít položku, na které by se dalo ušetřit a za rok třeba budete moci vyrazit na svoji první pořádnou cestu! Tady máte 7 důvodů, proč byste měli začít už dnes.

Život je krátký

Můžete se přesvědčovat, že před sebou máte ještě mnoho dlouhých let a spoustu příležitostí. Můžete všechno odkládat až do nekonečna. Pravda je, že život nám utíká před očima a kdokoliv z nás může kdykoliv zemřít například během cesty do práce. Váš život může skončit aniž by kdy vůbec začal. Co byste dnes udělali, kdybyste měli zítra zemřít?

Nebudete součástí stáda

Většina lidí namísto žití pouze přežívá. Pracují, aby pomohli někomu jinému dosáhnout svého snu, za což berou plat, díky kterému přežívají do dalšího měsíce a takhle pořád dokola. Jednou nebo dvakrát ročně odjedou na dovolenou, kterou stráví ležením na pláži. Chcete mezi ně patřit? Nebo chcete svůj život zasvětit svému snu a žít ho tak, abyste z něj nemuseli unikat?

Svět není nebezpečný

Může se tvářit, že je velký a neznámý, ale ve skutečnosti je plný krásných míst a milých lidí, ochotných vám kdykoliv pomoct. Cestovat do neznáma, bez plánů, a jenom se nechat unášet proudem událostí, může být to nejvíc osvobozující, co jste kdy udělali. Nebojte se toho, že by na vás nějaké místo, člověk nebo událost mohli mít vliv, většinou vás totiž ovlivní pozitivně. Pokud budete používat zdravý rozum, bude pro vás svět stejně bezpečným místem jako váš domov.

Naučíte se věřit vlastní cestě

Život nás občas zavede do zdánlivě nesmyslných situací, ze kterých se ovšem později vyklube něco velmi důležitého. Význam událostí, které do našeho života přicházejí, nemůžeme pochopit předem, ale ani když je zrovna prožíváme. Teprve když se ohlédneme zpět, dokážeme zjistit proč se staly, a uvidět, že vše v našem životě do sebe dokonale zapadá. Vždy, když něco děláte, musíte věřit, že to je správné a že to máte dělat. Pokud máte pocit, že byste měli cestovat, cestujte. Změní vám to život, ačkoliv si nyní nedokážete představit, jakým způsobem.

Zjistíte, o kolik lepší můžete být

Všude na světě jsou dobří a štědří lidé, kteří by neměli být souzeni podle aktů vlády země, ve které žijí. Během cestování zjistíte, že v každém koutu světa se najdou lidé ochotní pomoci úplnému cizinci a sdílet s ním to málo, co mají. Také se naučíte být více jako oni.

Najdete svůj pravý domov

Možná zjistíte, že na světě neexistuje krásnějšího místa než vašeho domova. Možná si ovšem najdete domov nový a možná bude vaším domovem každé místo, do kterého dorazíte. Hranice existují jenom v naší mysli. Na cestách poznáte, co je pro vás skutečně důležité.

Naučíte se velet vlastnímu životu

Vy si vytváříte svoji budoucnost, rozhodujete, jak budete žít. Vše, co vás dělí od vašeho života snů, jsou pouhé výmluvy a neopodstatněný strach z neznámého. Na cestách si uvědomíte, že záleží jenom na vás, kým se stanete, kde budete žít, co budete dělat. To je ta nejcennější lekce, jakou vám cestování může dát.