Provizorní bydlení aneb z holobytu krásný domov snadno, rychle, levně!

Konečně jste narazili na podnájem bytu za velmi rozumné peníze? S nadšením jste rozklikli nabídku na internetu, telefonicky si domluvili schůzku a vše proběhlo tak, jak má – tedy jste spokojeni jak s lokalitou, tak s interiérem a již jste si i plácli s pronajímatelem? Bravo! Jistě se již těšíte, až se nastěhujete do „vlastních“ prostor a začnete zde vést svůj život – ať již jako student či pracující. Vaším kritériem pro výběr budoucího domova byla především cena – toužili jste po obydlí, jehož nájem nebude vysoký, avšak díky tomu jste i počítali s možnými komplikacemi. Jednou z nich je i holobyt – prostor určený k obydlí, jenž zaujal svým situováním i výhodnou cenou, ovšem s tím, že jeho místnosti zejí prázdnotou. K dispozici je jen nejzákladnější sociální vybavení a kuchyňský kout, vše ostatní závisí jen na vás – na nájemcích.

Závisí na prioritách i plánech do budoucnosti

Pronajímáte si byt jen na krátký čas nebo již počítáte s delším obdobím? Máte jistou práci či školu? Je nájemné opravdu tak výhodné, že nebudete brzy uvažovat o něčem lepším? Jaké jsou vaše finanční možnosti? To vše a ještě mnohem více je důležité si řádně promyslet, neboť jen tak naleznete odpověď na otázku, zda je vhodné do zařízení bytu investovat větší množství finančních prostředků.

Proč nekupovat drahý nábytek?

Protože v případě, že svůj byt považujete za opravdu jen dočasné, přechodné bydlení, jsou větší investice do jeho vybavení zbytečné. Je nutné brát v potaz případné problémy s přestěhováváním či rychlým rozprodáváním. Kdo argumentuje tím, že zakoupený, drahý nábytek využije v dalším interiéru, poté často sezná, že se do nových prostor nehodí – jak stylem, tak svými rozměry.

Levně a s nápadem!

Mnohem lepším řešením zůstává možnost opatřit si vybavení místností v provizorním hávu – účelné a levné, což dnešnímu člověku usnadňuje široká nabídka obchodů. Pojďme si proto představit pár tipů, jak zařídit dočasné bydlení za nízký peníz – tak, aby peněženka nezaplakala, a přitom pokoje vyzařovaly optimistickou náladu a vytvářely životu příjemné prostředí.

Úložné prostory

Skříně bývají jednou z nejdražších položek na seznamu nábytku, který člověk potřebuje pro svoje každodenní potřeby. Samozřejmě, v nejhorším případě může oblečení a různé osobní věci zůstávat v kufru, taškách i lepenkových krabicích, avšak pro zútulnění místnosti a lepší orientaci v daných předmětech, je přeci jenom lepší sehnat vhodné úložné prostory. Ideální pro přechodné ubytování či zařízení obydlí v čase, kdy je hluboko do kapsy, je textilní skříň. V porovnání s dřevěnou variantou je praktická, skladná a prostorná. Nabízí možnost uskladnění šatu všeho druhu a plně jej ochrání před prachem i působením světla, jež může způsobit blednutí barev.

Praktické stojany

Mimo celozapínací, textilní skříň jsou perfektní taktéž stojany na pojízdném mechanismu. Snadno je přemístíte, kam zrovna potřebujete, navíc jsou samozřejmě skladné a jejich pořizovací náklady minimální. Chcete-li raději originálnější prvek v interiéru – zkuste jako stojan/věšák využít dřevěný žebřík či nalakovanou či alespoň opilovanou přírodní větev, jež se přichytí na obou stranách ke zdi a vytvoří tak krásný, neotřelý, praktický stojan, na nějž lze skrze šatní ramínka navěsit veškeré oblečení.

Plastové i kartonové krabice

Pro uskladnění drobnějších předmětů, obuvi, knih či kosmetiky perfektně poslouží plastové či kartonové krabice. I jejich výhodou je nízká cena, dále snadná dostupnost, neboť je nabízejí snad všechny obchody s nábytkem i běžné markety a potěšit může jednak jejich čirá varianta, která výrazněji nezasahuje do konceptu pokojů či naopak pestré vzory a barvy, jež dokážou hravě dotvořit a zpestřit interiér.

Na co se posadit?

Co dělat, když nezbývají peníze na sedací soupravu včetně křesel? Zkuste vyzkoušet sedací vaky a pytle! Za nízkou cenu získáte efektní prvek do svého obydlí – nejen, že se na něm výborně relaxuje, jelikož se plně přizpůsobí křivkám každého člověka, ale díky nabídce obchodů je možno vybírat z různých provedení, lišících se od sebe materiálem i barvou. Pro snadnou údržbu jsou skvělé zejména koženkové vaky. Doporučit můžeme i tzv. „bean bag“, který je opatřen popruhy tak, aby si jeho majitel mohl tvar vaku uzpůsobit do podoby křesla s opěradlem. Verze duo jsou navíc z každé strany jinak barevné, tudíž se mohou libovolně měnit – třeba dle nálady!

Lustry z papíru?

Ale zajisté! Papírové lustry jsou pro dočasné zařízení bytu jako dělané! Opět při jejich pořizování peněženka nezapláče, jsou lehounké a v interiéru působí pěkným dojmem. Nejsnadněji seženete bílé, avšak samozřejmě jsou k dostání i ty barevné či vzorované. Doplnit se dají taktéž o stojací lampu s papírovým stínidlem. Avšak nestojíte-li o kupování lustrů, můžete se spokojit i s onou žárovkou, visící na kabelu – industriální styl totiž letí!

Kam složit hlavu?

Bez čeho se v bytě nikdo z nás neobejde? Samozřejmě bez postele, bez pohodlného lůžka, které poskytne zázemí pro naše ponoření se do příjemných snů a načerpání nové energie pro další den. Postel sama o sobě je drahou záležitostí, navíc i celkem náročnou na prostor. Provizorně je však možné si zařídit i lůžko – a to hned několika způsoby. Oblíbeným řešením je pořízení nafukovací postele – tyto postele jsou skladné, často je k nim přiložena i potřebná pumpa – není tedy nikterak těžké postel připravit pro noční snění. Skvělé jsou zejména ty vyvýšenější. Praktická je vrchní semišová vrstva, která jednak nafukovací matraci ochraňuje před případným poškozením, jednak je hebká a teplá na dotek. Další variantou, jak si zařídit lůžko je nákup klasické matrace, kterou stačí umístit na zem bez potřeby dřevěné či kovové konstrukce postele. Spolu s pěkným povlečením a třeba i dekoračními polštářky vytvoří dojem příjemného koutku, určeného pro ponoření se do růžových snů. Posloužit může i rozkládací molitanové křeslo ze třech velkých čtverců – přes den jej můžete využívat k sezení, na noc jednoduše rozložíte.

Další doplňky do interiéru

Je libo zrcadlo? Nemusíte ihned kupovat to skleněné, perfektně poslouží také speciální stříbrné, odrazové fólie, které je možné nalepit na zeď či dveře. Také botník lze pojmout velice jednoduše a účelně – skrze speciální držák jednoduše namontovaný na dveře pokoje. Jako konferenční či odkládací stolek perfektně poslouží vyšší štokrle doplněné například o převislý ubrus. A co místo poliček? Nechce-li se vám složitě vrtat do zdi, můžete zkusit zavěsit kapsář či pořídit jednoduchý regál, který lze kdykoliv rozložit.

Tečka na závěr

Domov by nebyl domovem bez útulné atmosféry – jak ji v bytě vykouzlit? Zkuste vyrobit efektní lampičky z led světelného řetězu vloženého do prázdné, skleněné láhve či vázy. Světýlka můžete ovšem pověsit i nad lůžko či jiné místo v pokoji, které tak dokonale rozzáříte. Zdi lze zkrášlit hezkými rámečky s obrázky a fotografiemi s tématy dle libosti – není nutné do zdi zatloukat hřebíčky, vystačíte si totiž i s oboustranně lepícím suchým zipem, který podobné, lehčí doplňky pevně přichytí a nepustí. Skvělým oživením zdi se může stát také vinylová samolepka – od siluet postav, zvířat, květin až po moudré citáty a sladce znějící slůvka plná lásky, fantazii se meze nekladou!

Zařizování bytu je často cesta na dlouhou trať, obzvláště chybí-li potřebné peníze. Pevně věříme, že s našimi tipy jste načerpali alespoň malou dávku potřebné inspirace, která vám pomůže při realizaci svého vlastního, byť možná jen přechodného, bydlení. Levně, rychle, avšak pěkně a zajímavě – vše je splnitelné, stačí chtít, vědět a nebát se i trochu experimentovat!