Naše ovzduší je znečištěné množstvím smogu, prachu, bakterií, plísní a virů. Ty jsou příčinou vzniku dýchacích potíží, alergických onemocnění a astmatu. Pokud chcete, aby se vám lépe dýchalo a důkladně si pročistit své prostředí, neváhejte a zakupte si čističku vzduchu. Vyberte si ji podle následujících kritérií.
Druh filtru
Jedním z nejúčinnějších a nejčastěji používaných je HEPA filtr, jehož příznivé účinky ocení hlavně alergici. Zachycuje totiž i ty nejmenší a nejjemnější škodliviny, bakterie, plísně, roztoče a prach. Pomocí elektrostatického filtru probíhá čištění prostřednictvím statické elektřiny. Ta je schopna bakterie, viry a nečistoty ze vzduchu přitahovat. Dalším typem je filtr s aktivním uhlím, který ničí těkavé látky uvolňující se z nátěrů, barev, laků a lepidel pocházejících z nábytku, podlahy či stavebních materiálů. V nabídce naleznete i čističky s vodním filtrem, které jsou typické tím, že roztoči, prach a plísně zachycují vodní hladinou. Zároveň tak slouží i jako zvlhčovače vzduchu. Antibakteriální filtr s mimořádnou účinností ničení bakterií a nečistot je zas vhodný do domácností i kanceláří, kde se klade důraz na dokonalou čistotu. Trh nabízí i modely s fotokatalytickým filtrem, který znehodnocuje nejen bakterie, prach, roztoči, ale i zvířecí pachy či pachy od cigaretového kouře pomocí ultrafialového záření.
Vzduchový výkon a hlučnost
Mezi důležité kritérium při výběru čističky patří vzduchový výkon. Je vyjádřením toho, kolik m³ vzduchu je schopen přístroj vyčistit za 1 hodinu. Můžete si ho vypočítat sami, tak že vynásobíte objem celé místnosti číslem 2,5 nebo 4 (u alergiků). Při nočním čištění dbejte na to, aby ste nerušili sebe ani sousedy. Proto se při výběru zaměřte na další parametr – hlučnost čističky. Představuje intenzitu hluku během jejího provozu. Udává se v decibelech. Sáhněte po takových modelech, kde intenzita hluku nepřesahuje 30 dB. Pamatujte, že se stoupajícím výkonem stoupá i hlučnost. I když vždy tomu tak nemusí být. Čističky s vyšší kvalitou disponují možností nastavení tichého nočního režimu.
Nadstandardní funkce
K moderní výbavě čističek patří i její doplňkové funkce. Patří mezi ně signalizace výměny filtru, která vás upozorní na jeho nezbytnou výměnu, časovač, který umožní zapnutí nebo vypnutí zařízení podle předem nastaveného času, senzor škodlivin udává míru znečištění ovzduší a díky funkci ionizace se zvyšuje efektivita čištění. V neposlední řadě je důležité zmínit i displej s informacemi o kvalitě vzduchu a také dálkové ovládání s možností mobilní aplikací v telefonu. Nahrazuje manuální režim, při kterém přístroj řídíte pomocí tlačítek, ale i automatický režim, kdy čistička pomocí senzorů zhodnotí kvalitu vzduchu a zvolí si sama správný čistící režim.
Kam byste měli čističku umístit?
Ne přímo na zem, ani pod strop či v blízkosti oken. Nejvhodnější je umístit ji asi 1 metr nad zemí uprostřed místnosti. Při čištění velkých prostor ji vícekrát přemístěte. Nezapomeňte na to, že v průběhu provozu by měly být okna uzavřeny, aby se nesnížila účinnost pročištění a filtrace. Pak je nezbytné prostory vyvětrat, protože svěží vzduch je pro nás rozhodně důležitý. Po vyvětrání uveďte čističku znovu do chodu.
Široký výběr čističek najdete v nabídce e – shopů s elektronikou.