Jak vylepšit vzhled interiéru pomocí parket?

Vybrat správnou podlahu není někdy jednoduché. Dnes jsou velmi oblíbené plovoucí podlahy a to jak ty klasické hnědé tak i modernější bílé či šedé. V záplavě této moderny jsme úplně zapomněli na parkety, klasiku, která dokáže zútulnit Váš domov.

Klasika, která neomrzí

Parkety byly populární především v minulém století a pokud si dnes pořídíte starší byt, tak je velmi pravděpodobné, že se pod kobercem budou nacházet. Lidé se dříve chtěli přizpůsobit trendům v interiéru a na parkety jednoduše položili moderní koberec. Tipy, jak zrenovovat původní parkety najdete v závěru tohoto článku.

Výhody a nevýhody parket

Obrovskou výhodou parket je jejich rychlá a snadná pokládka. Oproti jiným typům podlah, mají parkety také tu výhodu, že Vám vydrží opravdu dlouho. U jiných opotřebených podlah je nutné je znovu položit, zatímco parketám stačí repasování, které Vám zajistí životnost a vzhled na několik desítek let. Dřevo, materiál ze kterého jsou parkety vyrobeny, Vám zajistí přirozený vzhled ale i tepelnou a zvukovou izolaci.

Nevýhodou parket je snad jen to, že vyžadují trochu náročnější péči, jako je ošetření leštěnkou či voskem. Jsou také považovány za finančně nejnákladnější podlahové krytiny, ale to jen v případě, že pokládáte úplně nové. Renovace původních parket je potom výrazně levnější než pokládka nové podlahy. Další nevýhodou je také citlivost na teplotní výkyvy a vlhkost. Pro parkety je nejvhodnější teplota 21-23 °C, což je běžná pokojová teplota.

Přirozeně dřevěný vzhled

Velkou výhodou parket je jejich přirozený vzhled. U plovoucí podlahy již na první pohled poznáte, že se nejedná o dřevo. Na trhu najdete obrovské množství druhů a barev parket. Máte rádi klasiku? Potom jsou pro vás vhodné světle hnědé či tmavě hnědé parkety. Pokud jste vyznavačem extravagantnějšího stylu bydlení, potom Vás určitě zaujmou parkety v červeně vínové barvě.

Skvělá kombinovatelnost

Parkety jsou typické především pro skandinávský styl interiéru. Jeho podstatou je kombinace přírodních, především dřevěných, materiálů a moderních prvků. Parkety se dají zkombinovat opravdu se vším. Chcete-li vytvořit útulné bydlení ve skandinávském stylu, tak kombinujte světle hnědé parkety a bílý nábytek s prvky dřeva. Moderní  nebo industriální vzhled vytvoříte kombinací tmavších parket s černým nábytkem.

Různé možnosti pokládání

Připadají Vám parkety nudné a zastaralé? Tak to vůbec být nemusí. Parkety jsou velmi variabilní a záleží pouze na vašem vkusu. Dají se kombinovat nebo z nich také můžete tvořit různé obrazce.

Klasické položení parket

Netradiční položení parket

Renovace původních parket

Našli jste pod kobercem či linoleem původní parkety a uvažujete o jejich renovaci? Správná volba. V dnešní době nejsou nové parkety levnou záležitostí.

Nejprve byste měli zjistit, jaké závady původní parkety mají. Měli byste se zaměřit především na zčernalá místa a odstávající části. Vše si zapište či vyfoťte a navštivte odborníka na dřevěné podlahy. Říkáte si, že to zvládnete sami? To asi ano, ale finančně Vás to vyjde hůř. Odborník k Vám přijede, parkety zkontroluje a řekne Vám konečný verdikt. V nejhorším případě Vám řekne, že je potřeba položit úplně nové parkety. Pokud se vyplatí jejich renovace, tak je odborník obrousí a ošetří je speciálním lakem nebo olejovým voskem. Chcete-li aby Vaše parkety vydržely co nejdéle, tak každých 15-20 let byste je měli renovovat.

Jak o parkety pečovat?

Parkety vyžadují náročnější péči než jiné typy podlah. Je důležité je pravidelně vysávat prachovým vysavačem a vytírat mopem či hadrem. Chcete-li, aby Vaše parkety vypadaly stále jako nové, je potřeba je jednou za 6 měsíců ošetřit lakem či voskem. Pokud chcete udržet lesk parket, tak jednou za 3-4 měsíce použijte leštěnku na dřevěné parkety. Její použití je velice jednoduché. Leštěnku nanášejte nezředěnou a to vlhkým hadrem. Během schnutí nechoďte po podlaze. Pro lepší výsledek je dobré nanést dvě vrstvy leštěnky.