Bydlete jako u moře se stylem Provence!

Podzim je v plném proudu a teplé počasí už je definitivně pryč. V tomto chladném a deštivém počasí nám zvedne náladu jen jedno, vzpomínky na dovolenou. Prohlížíme si fotky, povídáme si a vzpomínáme, jak nám bylo krásně. Prodlužte si dovolenou na dlouhou dobu a zařiďte si Váš interiér ve stylu Provence!

Provence, jinak také přímořský styl, je u nás velmi oblíbený. Vytrhává naše domovy z běžného středozemního stylu, který je sice útulný, ale postrádá lehkost a romantiku. Uvažujete o přímořském stylu? Skvělá volba, ale je potřeba si uvědomit to, že každý přímořský stát má své interiérové prvky. Všechny jsou ale spojeny tématem, kterým je moře, slunce a okouzlující levandule.

Barvy a materiály v přímořském stylu

Typickými barvami přímořského stylu jsou modrá, bílá, tyrkysová, žlutá a bronzová. Pro dosažení harmonie tohoto stylu je důležité dbá na to, abyste nemíchali veškeré barvy v jedné místnosti. Měli byste si zvolit jeden hlavní prvek místnosti a podle něj zařizovat zbytek.
Kov, masivní dřevo a proutí jsou dominantními materiály stylu Provence. Skvělou volbou budou proutěná křesla, kovové vázy nebo nádherně zdobené komody z masivu. Jste zastáncem patinovaného nábytku? Pak je přímořský styl přesně pro Vás.
Přímořský interiér můžete dozdobit čímkoliv, co Vám připomíná léto a moře. Jedná se o různé polštářky, přehozy, květiny, mušle, lehátka, houpací sítě nebo kameny. V interiéru byste se měli vyhnout “lapačům prachu”. Nábytek by měl být praktický a funkční.

Kuchyně

Kuchyně v přímořském stylu bývá menší a zároveň s velkým množstvím volného prostoru. Nejlepší volbou je kuchyňská linka v bílé barvě s modrými doplňky. Pro kuchyni v tomto stylu jsou typické rolety, závěsy, bavlněné utěrky a různě zavěšené nádobí. Chcete-li kuchyň trochu osvěžit, tak kamkoliv do prostoru dejte mísu s ovocem. Zapomenout byste neměli ani na květiny a to především na různé bylinky. Do kuchyně se bude také hodit levandule. Bílou kuchyňskou linku si můžete zpestřit kachličkami. Stačí zkombinovat dvě až tři barvy a vytvořit mozaiku dle Vaší fantazie.

Obývací pokoj

V obývacím pokoji by měl být kladen důraz na dostatek světla a bílou či modrou barvu. Dominantním prvkem může být například sedací souprava s různými vzory a podle ní byste měli zařizovat celý zbytek místnosti. Stejně jako v kuchyni, tak i v obývacím pokoj nezapomeňte na květiny. Můžete zvolit exotické palmy, ale i jiné, třeba české, květiny. Dodají místnosti lehkost a soulad s přírodou. Podlaha by měla být dřevěná, takže nejvhodnější jsou parkety či plovoucí podlahy. Dozdobit ji můžete menším kobercem.
V přímořském stylu je důležitý dostatek místa k odpočinku nebo k odpolednímu posezení u kávy. Mimo hlavní sedací soupravy zařaďte do interiéru různá lehátka, křesla či židle.

Ložnice

Pro přímořský styl je typická levandule a fialová barva. Je známo, že fialová má pozitivní účinky na naší psychiku. Pomáhá při posilování citů, hluboce uvolňuje a posiluje každou relaxaci. Proto je nejlepší tuto barvu zařadit do ložnice.
Ložnice by měla být vzdušná, lehká a útulná. Dominantním prvkem je, jako vždy, postel, která by měla být v univerzálních barvách, abyste ji mohli doplnit právě fialovou barvou. Součástí ložnice ve stylu Provence by měli být různé závěsy, přehozy a polštářky. Nemusíte úplně dbát na to, aby závěsy byly pověšeny přesně jak mají být. Ležérní pověšení přidá k celkové lehkosti místnosti.

Koupelna

Hlavním materiálem v koupelně by mělo být dřevo a patinovaný nábytek. Dodá totiž místnosti útulnost a eleganci. Doplňky můžete volit v jakékoliv barvě, která je typická pro přímořský styl, ale opět je nejlepší volbou fialová. V koupelně přece všichni relaxujeme a dřevo v kombinaci s fialovou barvou nám pomohou k dokonalému uvolnění.